Reklama

Reklama

Ukraina: Zidentyfikowano ciała ofiar katastrofy samolotu

Ukraińskie MSZ poinformowało, że zidentyfikowano ciała 11 ukraińskich ofiar zestrzelenia samolotu nad Teheranem. Boeing 737 ukraińskich linii lotniczych został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą. W katastrofie zginęło 176 osób.

Ciała ukraińskich ofiar mają 19 stycznia zostać sprowadzone do kraju.

Przedstawiciele krajów, których obywatele zginęli w samolocie - Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Kanady, Afganistanu i Szwecji - zażądali w Londynie przejrzystego dochodzenia w sprawie śmierci pasażerów samolotu, wytoczenia procesu karnego konkretnym osobom odpowiedzialnym za tragedię, a także zadośćuczynienia dla członków rodzin ofiar. 

"Świat nie spocznie"

Kanadyjski minister spraw zagranicznych Francois-Philippe Champagne powiedział, że "świat nie spocznie", dopóki nie wyjaśni sprawy zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie. Dodał, że społeczność międzynarodowa oczekuje odpowiedzi ze strony Iranu. 

Reklama

"Wasze pytania i wiele pytań ze stawianych przez rodziny mogą jedynie doprowadzić do bardzo dokładnego, przejrzystego dochodzenia, które zostanie przeprowadzone" - powiedział szef kanadyjskiej dyplomacji. Dodał, że sprawcom tragedii trzeba wytoczyć "przejrzysty i uczciwy proces sądowy, zgodny z międzynarodowymi standardami sprawiedliwego procesu i praw człowieka".

Zestrzelenie maszyny

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie "błędu ludzkiego". Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię. Odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu wziął na siebie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje