Reklama

Reklama

Osama bin Laden nie żyje

Bin Laden spłodził w Pakistanie czworo dzieci

Gdy Osama bin Laden ukrywał się w Pakistanie, mieszkał w pięciu domach i spłodził czworo dzieci, z których dwoje urodziło się w rządowych szpitalach - podał pakistański dziennik "Dawn", powołując się na raport z przesłuchań najmłodszej wdowy po szefie Al-Kaidy.

Agencja Associated Press zauważa w piątek, że zeznania 30-letniej Jemenki, Amal Ahmed Abdel-Fatah al-Sady na nowo podnoszą kwestię, jak bin Laden mógł niezauważony przebywać tak długo w Pakistanie po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku w USA, choć był obiektem międzynarodowych poszukiwań.

Reklama

Amal, podobnie jak dwie inne żony Osamy i kilkoro dzieci, przebywa obecnie w areszcie w Pakistanie. Wszyscy zostali zatrzymani wkrótce po akcji amerykańskich komandosów z maja 2011 roku na kryjówkę bin Ladena w Abbottabadzie, na północnym wschodzie Pakistanu, i zabiciu szefa Al-Kaidy.

Adwokat trzech wdów Mohammed Amir Khalil zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek zostaną one formalnie oskarżone o nielegalny pobyt w Pakistanie. Kobiety podszywały się pod kogoś innego; grozi im do pięciu lat więzienia.

Jak zaznacza AP, od czasu ubiegłorocznej akcji amerykańskich komandosów, w której zginął Osama, wiadomo już, że przez większość czasu od 2002 roku mieszkał on w Pakistanie.

Z relacji Amal wynika, że w lipcu 2000 roku udała się ona do Pakistanu, a następnie w rejon Kandaharu, na południu Afganistanu, gdzie poślubiła Osamę. Nazajutrz po zamachach z 11 września 2001 roku rodzina - jak to określiła kobieta - "rozpierzchła się", a ona sama na osiem-dziewięć miesięcy wyjechała do Karaczi w południowym Pakistanie. Następnie spotkała się z mężem w Peszawarze na północnym zachodzie Pakistanu, po czym razem przenieśli się do doliny Swat, na północnym zachodzie kraju, gdzie mieszkali w dwóch domach. Później jeszcze raz zmienili miejsce zamieszkania, zanim osiedlili się w Abbottabadzie.

W 2009 roku dolina Swat była celem zakrojonej na szeroką skalę operacji wojsk pakistańskich, która zakończyła się wyeliminowaniem stamtąd islamskich bojowników.

Agencja AFP pisze, że gdy bin Ladenowie przebywali w północnym Pakistanie, mieszkali tam przez blisko trzy lata, z czego dwa w Haripurze, ok. 1,5 godziny drogi od Islamabadu. W tym czasie Amal al-Sada urodziła dwoje dzieci: dziewczynkę Aasię w 2003 roku i chłopca Ibrahima w 2004 roku. W Abbottabadzie urodziło się następnych dwoje dzieci: dziewczynka Zainab w 2006 i chłopiec Husajn w 2008 roku.

W raporcie z przesłuchań wdowy napisano, że Amal zeznała, iż dwoje jej dzieci urodziło się w szpitalach rządowych. Kobieta zaznaczyła jednak, że przebywała w klinikach w obu przypadkach tylko "przez dwie lub trzy godziny".

W czasie zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań Osamy bin Ladena większość przedstawicieli pakistańskich i amerykańskich władz twierdziła, że ukrywa się on najprawdopodobniej na pograniczu afgańsko-pakistańskim. Fakt, że żył w zaludnionych częściach Pakistanu, rzuca podejrzenie, iż mogły go ukrywać pakistańskie służby bezpieczeństwa. Władze USA utrzymują, że nie znaleziono na to dowodów.

Dowiedz się więcej na temat: Pakistan | czworo | Osama bin Laden

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy