Reklama

Reklama

Beatyfikacja Jana Pawła II

Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

W poniedziałek przypada pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Uczestniczyło w niej około 800 tysięcy wiernych. W przypadku polskiego papieża była ukoronowaniem rekordowo krótkiej drogi na ołtarze; został ogłoszony świętym 9 lat po śmierci.

Trzy lata po beatyfikacji Jana Pawła II, dokonanej przez jego następcę Benedykta XVI, kolejny papież, Franciszek ogłosił go świętym.

Kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku przeszła do historii Kościoła jako wyjątkowa; papież w obecności swego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI wyniósł na ołtarze dwóch biskupów Rzymu.

Dlatego był to dzień czterech papieży - podkreślają watykaniści.

W homilii Franciszek powiedział o Janie Pawle II i Janie XXIII : "Byli to dwaj ludzie mężni, pełni szczerości Ducha Świętego".

Reklama

"Złożyli Kościołowi i światu - dodał - świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia".

"Byli kapłanami, biskupami i papieżami dwudziestego wieku. Poznali jego tragedie, ale nie byli nimi przytłoczeni. Silniejszy był w nich Bóg; silniejsza była w nich wiara w Jezusa Chrystusa" - podkreślił Franciszek. Przedstawił nowych świętych jako ludzi "żywej nadziei".

Papież z Argentyny przypomniał, że Jan XXIII jako inicjator Soboru Watykańskiego II i Jan Paweł II jako realizator jego nauczania odnawiali Kościół.

"Kanonizacja polskiego papieża dała nowy impuls służby na rzecz Kościoła"

Franciszek nazwał Jana Pawła II "papieżem rodziny" i przypomniał, że tak właśnie chciał być zapamiętany. Zwrócił uwagę, że to szczególnie ważne w związku z synodem na temat rodziny, który miał rozpocząć się pół roku później, w październiku 2014 r.

We mszy kanonizacyjnej udział wzięli wierni z całego świata - wśród nich dziesiątki tysięcy Polaków - prezydenci, premierzy oraz oficjalne delegacje z prawie stu krajów, przedstawiciele innych wyznań i religii.

O rocznicy mszy Franciszek przypomniał w sobotę podczas audiencji dla delegacji Fundacji Jana Pawła II. Mówił, że kanonizacja polskiego papieża dała nowy impuls do pracy fundacji i służby na rzecz Kościoła oraz ewangelizacji.

- Uczyniła ją, jeśli to możliwe, jeszcze bardziej powszechną, tak, jak powszechny jest kult, jakimi darzy go Lud Boży - powiedział.

Papież zwrócił uwagę na bogactwo dziedzictwa nauki społecznej Jana Pawła II i na jego wyjątkową aktualność.

- Wystarczy pomyśleć o słowie kluczu jego nauczania, czyli "solidarności". To słowo, które ktoś mógłby uznać za przemijające, ale także dzisiaj zachowuje ono całą swoją profetyczną siłę - podkreślił.

W przypadającą w poniedziałek pierwszą rocznicę kanonizacji polskiego papieża w bazylice Świętego Piotra mszę o godzinie 10 odprawi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy