Reklama

Reklama

Beatyfikacja Jana Pawła II

2 maja papież przyjmie na audiencji prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski zostanie przyjęty 2 maja na audiencji przez papieża Benedykta XVI.

Bronisław Komorowski poleci do Watykanu na uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II, które są zaplanowane na 1 maja.

Reklama

Prezydent był już na audiencji u Benedykta XVI w październiku 2010 r. podczas oficjalnej wizyty w Watykanie. Wówczas Komorowski rozmawiał z papieżem o procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

W połowie stycznia Watykan ogłosił, że beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja. Wtedy też opublikowano za zgodą Benedykta XVI dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża. Proces beatyfikacyjny trwał pięć i pół roku.

Do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II może przyjechać, co najmniej milion osób z całego świata.

Jak pierwsza informację o audiencji podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Beatyfikacyjna gorączka

Organizatorzy pielgrzymek na uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II oferują liczne dodatkowe atrakcje, ale źle ułożony program może oznaczać, że najważniejszy jej punkt - uroczystości 1 maja na placu św. Piotra w Rzymie - będzie można obejrzeć najwyżej na telebimie.

Zdecydowana większość organizatorów zapewnia nocleg "w okolicach Wiecznego Miasta", zwykle w miejscowościach odległych od Rzymu od kilkudziesięciu do ponad stu kilometrów. Wiele biur zamiast noclegu pod miastem planuje przed uroczystością nocne czuwanie na Circus Maximus, placu odległym o kilka kilometrów od Watykanu.

Na placu o wymiarach 150 na 200 m zmieści się - według szacunków - nie więcej niż 150 tys. osób, a władze Rzymu na majowy weekend spodziewają się nawet 2 mln turystów z całego świata. Dlatego nikt rozsądny nie może dać gwarancji, że uczestnicy wyjazdu znajdą miejsce na placu św. Piotra. Mogą też być problemy z nabyciem biletów do metra.

"Tuż po ogłoszeniu terminu beatyfikacji wszyscy powariowali. Przewoźnicy podwyższali ceny za autokar z 3,5 nawet do 5 zł za kilometr, przerzucając na nas opłaty autostradowe. Stawki za noclegi w okolicach Rzymu skoczyły z 30 do nawet 100 euro za osobę. A piloci żądali 600 zł za dzień pracy" - powiedział "Rz" wiceprezes krakowskiego biura Orlando Paweł Wolnicki.

Czyim patronem zostanie Jan Paweł II?

Ubiegają się o to m.in. sportowcy, matki, które musiały długo czekać na potomstwo, rodziny wielodzietne, miłośnicy górskich wycieczek, a także aktorzy, ludzie nauki i rolnicy.

Ksiądz Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, uważa, że Jan Paweł II może być patronem bezpłodnych małżeństw. W jego opinii papieżowi - Polakowi najczęściej przypisywano łaskę, jaką są narodziny dzieci w małżeństwach, które dotychczas uważano za bezpłodne. Podobnego zdania jest ojciec prof. Jarosław Kupczak, kierownik Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego

"Gdy zostanie wyniesiony na ołtarze, powinien zostać ogłoszony patronem sportowców, jako człowiek, który całe życie był jednym z nich" - proponuje z kolei portugalski kardynał Jose Saraiva Martins.

Kardynał Dziwisz uważa natomiast, że Jan Paweł II może stać się patronem "odzyskanej wolności, jedności i solidarności". Mówił o tym podczas styczniowej mszy św. sprawowanej w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z okazji 225. rocznicy powstania tej diecezji.

Dowiedz się więcej na temat: PAPIEZ | Bronisław Komorowski | prezydent | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje