Reklama

Reklama

Sąd oddalił powództwo Marzeny K. ws. budynku przy Brackiej 23

Warszawski sąd okręgowy oddalił powództwo Marzeny K. w sprawie nieruchomości przy Brackiej 23. Domagała się ona "wynagrodzenia za bezumowne korzystanie" z budynku. Chodziło o kwotę ponad 9 mln zł. - Roszczenia dotyczące dekretu warszawskiego mają służyć naprawieniu szkód dziejowych, nie jest więc obojętne, kto z nich korzysta - uzasadniał sąd.

Proces w tej sprawie zakończył się 26 stycznia. Wcześniej sąd oddalił część wniosków dowodowych stron - w tym wniosek powodów o powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego w tej sprawie.   

O oddalenie powództwa wniosła m.in. reprezentująca m.st. Warszawę radca prawna Aneta Kalisz. Wcześniej wskazywała, że powódka nie należy do kręgu spadkobierców, podejmowane przez nią czynności można ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, zaś - zgodnie z Kodeksem cywilnym - "nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego". Dodała, że m.in. z powodów etycznych nie jest obojętne, kto z tego typu roszczeń korzysta. W sprawie - jako "rzecznik praworządności" - uczestniczyła prokuratura, która przyłączyła się do stanowiska pełnomocnik stolicy.   

Reklama

Uzasadnienie sądu

Sędzia Rafał Wagner podkreślił m.in., że sąd nie dał wiary zeznaniom głównego świadka sprawy i jednocześnie brata powódki mec. Roberta N. Reprezentował on ją w postępowaniu reprywatyzacyjnym, w którym budynek odzyskała reaktywowana przedwojenna spółka Warszawskie Towarzystwo Handlu Herbatą.    

Sędzia zwracał uwagę, że analiza materiału dowodowego wskazuje na nieprawidłowości już przy samej umowie "cesji roszczeń" zawartej między spółką a Marzeną K. Powódka za wierzytelności miała zapłacić 30 tys. zł (kwota ta nie została nigdy uiszczona), gdy tymczasem wartość wierzytelności - jak zaznaczył sędzia - była kilkasetkrotnie większa.     

W sprawie chodzi o "bezumowne korzystanie" z części budynku przez miasto w latach 2005-2015, czyli w ciągu 10 lat poprzedzających zwrot nieruchomości. Sędzia zaznaczył, że chodzi o budynek objęty dekretem warszawskim, a więc roszczenia z nim związane - dodał - "mają służyć naprawieniu szkód dziejowych".    

"Nie jest więc obojętne, kto z tych roszczeń korzysta, ani komu i na jakich zasadach przypadają ostatecznie należności z tego tytułu obciążające fundusze publiczne" - dodał.

Kamienicę przy Brackiej 23 odzyskała reaktywowana przedwojenna spółka Warszawskie Towarzystwo Handlu Herbatą. W postępowaniu reprywatyzacyjnym spadkobierczynię założyciela WTHH reprezentował mec. Robert N. (brak Marzeny K.). Został on w ubiegłym tygodniu zatrzymany i aresztowany w związku z "dziką reprywatyzacją". Usłyszał trzy zarzuty korupcji, oszustwa i podrobienia pełnomocnictwa, na podstawie którego możliwe było oszustwo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy