Reklama

Reklama

Reprywatyzacja: Roszczenia dotyczą nawet całych wsi

Pracujemy nad raportem, który pokaże jak ogromnym zagrożeniem jest nieuregulowanie kwestii reprywatyzacji - zapowiedział w piątek rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki. Według niego dokument ukaże całościowo sprawę reprywatyzacji w Polsce. "Do komisji wpływają sygnały o roszczeniach reprywatyzacyjnych dotyczących terenów nawet całych wsi. To jest majątek w skali Polski liczony w miliardach złotych" - wskazał.

Rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki był pytany w piątek w Telewizji Republika, czy rozwiązanie problemu reprywatyzacji jest możliwe bez przyjęcia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Kubicki wyraził opinię, że reprywatyzacja "to jest problem całej Polski", a za brak ustawy "płacimy wszyscy".

Przyznał, że "do komisji wpływają bardzo poważane sygnały o roszczeniach reprywatyzacyjnych dotyczących terenów nawet całych wsi". "To jest majątek w skali Polski liczony w miliardach złotych" - wskazał. "To wszystko wisi nad państwem polskim i tę kwestię bezwzględnie trzeba uregulować" - zaznaczył Kubicki.

Reklama

Jak dodał, w sprawie dużej ustawy reprywatyzacyjnej zostały wykonywane dodatkowe analizy. "Pracujemy także nad dużym raportem, który pokaże jak ogromnym zagrożeniem jest nieuregulowanie kwestii reprywatyzacji" - zapowiedział.

Kubicki tłumaczył, że tzw. duża ustawa reprywatyzacyjna "ma mechanizm finansowy rozplanowany na najbliższe lata z uwzględnieniem budżetu państwa". "Ta ustawa jest rozwiązana finansowo w ten sposób, by nie obciążała nadmiernie budżetu państwa, tzn. jest tam wpisany mechanizm, w którym to minister finansów, znając prognozy finansowe na najbliższe lata, każdego roku decyduje ile każdego następnego roku możemy przeznaczyć środków na reprywatyzację" - mówił o założeniach tej ustawy Kubicki.

"Nie jest tak, że państwo polskie każdego roku musi, np. 10-20 miliardów złotych przeznaczyć na ten cel; to jest tak ułożona ustawa, by sukcesywnie zaspokajać rekompensatę dla osób, które będą uprawnione do reprywatyzacji, w ciągu najbliższych lat" - wyjaśnił.

"Nie istnieje tutaj żadna groźba, jak co niektórzy politycy opozycji malowali w czarnych barwach, jakiejś katastrofy finansowej; to nieprawda" - podkreślił rzecznik komisji weryfikacyjnej.

Jak dodał, "w najbliższych miesiącach trzeba będzie się zmierzyć z problemem" reprywatyzacji. "Oczywiście po tym jak przedstawimy raport, który pokaże całościowo jak w całej Polsce ta sprawa wygląda, ponieważ nikt wcześniej tego nie policzył; my pracujemy nad kompleksowym raportem, który pokaże jak ogromnym zagrożeniem będzie brak tej ustawy, a nie jej przyjęcie" - zaznaczył Kubicki.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt ustawy reprywatyzacyjnej w październiku ub.r. Przewiduje on m.in. takie rozwiązania, jak rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości mienia przejętego przez państwo po 1944 r., czy zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami. Szacunkowy koszt jej skutków wyniósłby od 10 do 15 mld zł.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówił w grudniu ub.r., że ustawa reprywatyzacyjna musi wejść w życie w 2018 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne