Reklama

Reklama

Afera reprywatyzacyjna. Zarzuty dla urzędników i dewelopera

Sześć osób, w tym jeden z warszawskich deweloperów, pracownik Urzędu m.st. Warszawy, radca prawny oraz były burmistrz dzielnicy Włochy Artur W., usłyszało we wrocławskiej Prokuraturze Regionalnej zarzuty korupcyjne w śledztwie dotyczącym warszawskiej reprywatyzacji.

W środę CBA poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie pięciu osób w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji. To - jak podało CBA - między innymi jeden z warszawskich deweloperów, pracownik Urzędu m.st. Warszawy, radca prawny oraz osoba zajmująca się handlem roszczeniami.   

W czwartek rano rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka przekazała, że prokurator postawił im zarzuty korupcyjne w jednym ze śledztw dotyczących warszawskich reprywatyzacji.   

"Osobom tym prokurator przedstawił zarzuty wręczenia urzędnikowi samorządowemu zatrudnionemu na stanowisku głównego specjalisty Pierwszego Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych w Biurze Gospodarki Nieruchomościami korzyści majątkowych w gotówce, w zamian za przychylność przy rozpoznawaniu wniosków o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskich" - powiedziała prok. Bylicka.   

Reklama

Były burmistrz Włoch w areszcie

Prokurator dodała, że zarzuty wręczenia łapówki postawiono też podejrzanemu, który jest aresztowany w innej sprawie. Chodzi o byłego burmistrza Włoch Artura W. Został on wcześniej zatrzymany przez CBA na gorącym uczynku przyjęcia 200 tys. zł od znanego dewelopera. 

"W zamian wydawał decyzje administracyjne dotyczące warunków zabudowy. Zatrzymany w październiku były burmistrz Włoch został decyzją sądu tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. W ubiegłym tygodniu sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu" - przypomina CBA.   

Wrocławska prokuratura ze względu na dobro śledztwa nie chce ujawniać szczegółów dotyczących tożsamości podejrzanych oraz adresów nieruchomości wskazanych w zarzutach korupcyjnych.   

Prok. Bylicka przekazała, że wobec jednego z podejrzanych - radcy prawnego - prokurator złożył wniosek od sądu o tymczasowy areszt. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.   

Podejrzanym grozi do ośmiu lat więzienia.   

Rozwojowa sprawa

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA prowadzą obecnie pod nadzorem prokuratury około 70 śledztw dotyczących przestępstw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, które dotyczą blisko 200 nieruchomości.   

Wrocławska prokuratura podkreśla, że śledztwo, w którym postawiono w środę zarzuty sześciu osobom, ma charakter rozwojowy. Śledczy wskazują, że osoby, które udzielały korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, w szczególności - urzędnikom m.st. Warszawy - w ramach prowadzonych postępowań reprywatyzacyjnych mogą uniknąć odpowiedzialności karnej, korzystając z tzw. klauzuli niekaralności.   

Prokuratura podkreśla, że warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcje publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów powołanych do ścigania przestępstw.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL