Reklama

Reklama

Abdykacja papieża Benedykta XVI

Rocznica rezygnacji papieża

Mija dziś pierwsza rocznica historycznej rezygnacji Benedykta XVI, który o 20.00 28 lutego 2013 roku przestał być papieżem. 13 dni później konklawe wybrało na jego następcę Argentyńczyka Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

To był chyba najdłuższy dzień pontyfikatu Josepha Ratzingera. Zapowiadając 11 lutego swoje ustąpienie, on sam wyznaczył datę odejścia, a nawet godzinę.

Przed południem przyjął na pożegnalnej audiencji przebywających w Rzymie kardynałów. Patrząc na nich Benedykt XVI powiedział: "Wśród was jest także przyszły papież, któremu już dziś obiecuję bezwarunkowy szacunek i posłuszeństwo".

Po przylocie do Castel Gandolfo o 17.40 żegnając się z wiernymi Benedykt XVI przypomniał o zbliżającym się końcu pontyfikatu: "Nie jestem już papieżem Kościoła katolickiego, będę nim jeszcze do ósmej wieczór, potem już nie".

Kilka dni temu papież-emeryt zapewnił, że ustąpił z własnej i nieprzymuszonej woli, zadając kłam pojawiającym się znowu pogłoskom, jakoby do tej decyzji został zmuszony.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy