Reklama

Reklama

Abdykacja papieża Benedykta XVI

Ostatni dzień pontyfikatu Benedykta XVI

To będzie historyczne wydarzenie, pierwsze takie od siedmiuset lat. Papież Benedykt XVI przestanie dzisiaj być papieżem. Punktualnie o godz. 20.00 głowa Kościoła katolickiego odejdzie ze stanowiska i przejdzie na emeryturę.

Benedykt XVI spędzi swój ostatni dzień jako papież głównie w zaciszu Pałacu Apostolskiego. Jedynie na południe ma zaplanowane krótkie spotkanie z kardynałami. Przewidziane jest na początku krótkie przemówienie dziekana kolegium kardynalskiego, a potem Ojciec Święty pożegna się z każdym osobiście - poinformował watykański rzecznik.

Reklama

Przed godz.17.00 papież odleci śmigłowcem do rezydencji w Castel Gandolfo. Tam nastąpi powitanie przez zgromadzonych na dziedzińcu. Benedykt XVI pozdrowi z balkonu mieszkańców miasteczka oraz pielgrzymów. Potem przejdzie do swego apartamentu. To będzie ostatni moment spotkania papieża z wiernymi.

W ciągu dnia współpracownicy Benedykta XVI jak i sam papież będą musieli spakować osobiste rzeczy Josepha Ratzingera. Wszystko inne, w tym dokumenty, trafi do watykańskiego archiwum.

O godz. 20.00 Benedykt XVI stanie się papieżem-emerytem. Nadal będzie się do niego należało zwracać "Wasza Świątobliwość", ale nie będzie on już nosił papieskiego Pierścienia Rybaka oraz czerwonych butów. Zachowa natomiast białą sutannę.

Od godz. 20.00 ochronę nad Benedyktem XVI z rąk gwardzistów szwajcarskich przejmie policja watykańska. Będzie to symboliczne zakończenie pontyfikatu.

W Kościele zacznie się wakat Stolicy Apostolskiej, który zakończy wybór następcy wśród kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze 80. roku życia. Jest ich obecnie117, ale już wiadomo, że nie wszyscy przybędą na konklawe.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy