Reklama

Reklama

Abdykacja papieża Benedykta XVI

Benedykt XVI: Nie ma żadnych wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji

Emerytowany papież Benedykt XVI oświadczył, że nie ma żadnych wątpliwości co do ważności jego ustąpienia, a spekulacje na ten temat uznał za absurd. W ten sposób odpowiedział w liście opublikowanym w środę w dzienniku "La Stampa" na postawione mu pytania.

Benedykt XVI osobiście odniósł się do spekulacji włoskich i zagranicznych mediów dotyczących okoliczności i ważności jego abdykacji z 28 lutego 2013 roku. Pojawiły się na przykład sugestie, że został zmuszony do ustąpienia.

"Nie ma najmniejszej wątpliwości co do ważności mojej rezygnacji z posługi Piotrowej" - napisał emerytowany papież i podkreślił, że "jedyną okolicznością jej ważności jest pełna wolność decyzji".

Reklama

"Spekulacje co do nieważności ustąpienia są po prostu absurdalne" - ocenił Benedykt XVI. Wyjaśnił ponadto, że to, iż dalej nosi białe szaty i imię Benedykt to "rzecz po prostu praktyczna".

"W momencie rezygnacji nie było do dyspozycji innych ubrań. Poza tym noszę biały strój w sposób wyraźnie odróżniający się od stroju papieża" - dodał Benedykt XVI. "To także są spekulacje bez najmniejszego znaczenia" - stwierdził.

Na zakończenie listu do dziennika "La Stampa" emerytowany papież wyraził nadzieję, że "w sposób jasny i wystarczający" odpowiedział na pytania dziennikarzy gazety.

List ukazał się kilka dni po tym, gdy Benedykt XVI wziął udział w konsystorzu pod przewodnictwem papieża Franciszka. Po raz pierwszy od swej abdykacji uczestniczył w publicznej uroczystości w bazylice świętego Piotra.

Dowiedz się więcej na temat: Benedykt XVI

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje