Reklama

Reklama

1050. rocznica chrztu Polski

Prymas zaprasza do Gniezna na jubileusz chrztu Polski

Na uroczystości rocznicowe, związane z jubileuszem 1050. rocznicy chrztu Polski, zaprosił do Gniezna i na Ostrów Lednicki prymas Polski abp Wojciech Polak. Centralne uroczystości odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu.

W zamieszczonym w na stronie internetowej prymasa Polski nagraniu abp Polak zaprosił wszystkich "do uroczystego dziękczynienia w 1050. rocznicę chrztu Polski w bazylice prymasowskiej". Jak przypomniał, w wydarzeniu tym uczestniczyć będą biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy, pod przewodnictwem legata papieskiego, kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

"Pragniemy poprzez to dziękczynienie, odpowiedzieć Panu Bogu na dary, którymi tak hojnie nas obdarza. Odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, od grobu i relikwii św. Wojciecha roześlemy misjonarzy - świadków wiary. My sami podejmiemy zobowiązania, aby w dzisiejszym świecie, poprzez nasze słowa i nasze postawy być wiarygodnymi świadkami łaski i daru wiary, który otrzymaliśmy w sakramencie chrztu świętego" - powiedział prymas.

Reklama

W uroczystościach w Gnieźnie udział wziąć mają przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Spodziewani są też m.in. prymas Węgier i nuncjusz apostolski w Polsce.

Obchodzy w Gnieźnie

Obchody w Gnieźnie rozpoczną się posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski. Na znajdującym się niedaleko Gniezna Ostrowie Lednickim, wyspie wskazywanej jako jedno z prawdopodobnych miejsc przyjęcia chrztu przez Mieszka I, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Na Ostrowie Lednickim zabrzmi także dzwon "Mieszko i Dobrawa", odlany specjalnie na jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Z myślą o wiernych chcących wziąć udział w uroczystościach, zbudowany zostanie most pontonowy, którym będzie można przejść przez Jezioro Lednickie na wyspę.

Centralnym punktem gnieźnieńskich obchodów będzie msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem legata papieskiego i z homilią prymasa Polski. Kilkadziesiąt osób duchownych i świeckich, wybierających się na misje w różne kraje świata otrzyma krzyże misyjne.

Poznańskie uroczystości

Ciąg dalszy centralnych uroczystości odbędzie się już w Poznaniu. W piątek 15 kwietnia zaplanowano tam obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których Andrzej Duda wygłosi orędzie. Wykonane zostanie jubileuszowe oratorium "966.pl" Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Ich głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych.

Według historyków, 14 kwietnia 966 roku, w przypadającą wówczas Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie odbyły się centralne obchody milenium chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy