Reklama

Mateusz Morawiecki. Człowiek wielozadaniowy

Wiceprezes Rady Ministrów oraz minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki zastąpi obecną premier Beatę Szydło na stanowisku Prezesa Rady Ministrów.

Jak wynika z informacji przekazanych po posiedzeniu komitetu politycznego PiS Mateusz Morawiecki, pełniący do tej pory funkcję wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju i ministra finansów, obejmie stanowisko Prezesa Rady Ministrów, piastowane od 16 listopada 2015 roku przez Beatę Szydło.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rekonstrukcję rządu zaplanowano na przyszły tydzień.

Odwołany lot

W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki odwołał planowany wyjazd do Brukseli, gdzie miał się spotkać z unijnymi ministrami finansów. Lot był zaplanowany na godz. 15. O jego odwołaniu poinformowali redakcję Interii dziennikarze, którzy wybierali się z wicepremierem do Brukseli.

Reklama

Wcześniej tygodnik "Sieci" poinformował, że w wyniku rekonstrukcji nowym premierem zostanie Mateusz Morawiecki.


Już wtedy tygodnik odważnie ogłaszał: "Nowym premierem na dziś ma zostać Mateusz Morawiecki. Prawie na pewno. Prawie, bo to jednak trudna układanka. A stawka wysoka. Zmieni się więcej, niż wielu sądzi".

Rzecznik prasowy ministra Łukasz Świerżewski, pytany o to, czy odwołanie wyjazdu ma związek z porannymi spekulacjami medialnymi dotyczącymi nowej roli Mateusza Morawieckiego, powiedział "może tak, może nie". I podkreślił dyplomatycznie, że "pan premier często w ostatniej chwili odwołuje spotkania". Tym razem tłumaczono, że Morawieckiego zatrzymały w kraju "obowiązki bieżące".

"Obowiązki bieżące"

W poniedziałek wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński zwołał na naradę szefów okręgów partii i szefów wojewódzkich zespołów samorządowych

Rozmowy dotyczyły przygotowań do wyborów samorządowych i planowanej od dawna rekonstrukcji rządu.

Podczas narady na Nowogrodzkiej Morawiecki miał być już przedstawiany jako następca Beaty Szydło - informował Patryk Michalski z RMF FM.

Wielozadaniowy minister

Od 16 listopada 2015 r. pełnił funkcję wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra rozwoju. W 2016 r. został dodatkowo ministrem finansów.

Pod koniec lat 90. był zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej i jako członek zespołu uczestniczył w negocjowaniu warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, m.in. w obszarze finansów.

Był również związany z Bankiem Zachodnim WBK, gdzie od maja 2007 r. był prezesem zarządu.

Biznes i historia

Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest także absolwentem uniwersytetu w Hamburgu, uniwersytetu w Bazylei oraz Kellog School of Management uniwersytetu Northwestern, Evanston w Stanach Zjednoczonych.

Jest współautorem podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej. W latach 1998-2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Zasiadał też w sejmiku dolnośląskim I kadencji. Od 2008 r. do objęcia stanowiska wicepremiera i ministra rozwoju był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast w 2015 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2010 r. doradzał Donaldowi Tuskowi jako członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Zna biegle język angielski i niemiecki. Posługuje się również językiem rosyjskim.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy