Reklama

Komitet polityczny PiS: Będzie zmiana premiera

- Pani premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Ta rezygnacja została przyjęta - oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek po posiedzeniu komitetu politycznego partii. Nowym premierem ma zostać Mateusz Morawiecki. Beata Szydło otrzyma propozycję objęcia stanowiska wicepremiera do spraw społecznych.

- Premier Szydło wykazała się ogromną determinacją, pracowitością i jej zawdzięczamy to, co udało się zrealizować. Teraz przed nami trochę inne zadania. To wymaga korekt nie tylko na poziomie ministrów, ale także zmiany kierownictwa rządu - podkreśliła Beata Mazurek.

Jak powiedziała rzeczniczka PiS, komitet polityczny wysunął kandydaturę Mateusza Morawieckiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów.

Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że podczas głosowania nad kandydaturą Morawieckiego dwóch polityków PiS opowiedziało się przeciw, jeden wstrzymał się od głosu, a reszta z 33 członków komitetu politycznego PiS głosowała "za".

Reklama

Powołanie rządu we wtorek

Nie wiadomo, którzy ministrowie stracą posady, a którzy je zachowają. Do roszad na stanowiskach ministerialnych może dojść dopiero w styczniu.

- Powołanie rządu nastąpi we wtorek, kolejne zmiany w rządzie w styczniu - poinformował po posiedzeniu klubu PiS w czwartek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Spodziewana dymisja

O dymisji Beaty Szydło spekulowano od wielu tygodni. Wedle doniesień prasowych, Jarosław Kaczyński nie był zadowolony z tego, jak premier radziła sobie z konfliktami w rządzie.

Beata Szydło stała na czele polskiego rządu ponad dwa lata - od 16 listopada 2015 roku. Wcześniej była szefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, skarbnikiem PiS i burmistrzem Brzeszcz. Szydło pozostaje wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Co dalej z ustępującą premier? Nieoficjalnie mówiło się o możliwym starcie w wyborach na prezydenta Warszawy czy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Spekulowano również, iż mogłaby zostać unijnym komisarzem w nowym rozdaniu. Według informacji RMF FM, prezydent Andrzej Duda nalega, by Beata Szydło została marszałkiem Sejmu.

- Chcemy, by Beata Szydło zajmowała eksponowane stanowisko w rządzie i pani premier jest na tę propozycję otwarta - oznajmiła natomiast Beata Mazurek.

Polska Agencja Prasowa podała, że Szydło zostanie wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. Według informacji serwisu 300polityka.pl ustępująca premier otrzyma stanowisko wicepremiera ds. społecznych.

Namaszczony na nowego szefa rządu Morawiecki do tej pory pełnił funkcję wicepremiera, ministra rozwoju i ministra finansów. Wcześniej był prezesem Banku Zachodniego WBK, a także doradcą Donalda Tuska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekonstrukcja rządu

Reklama

Reklama

Reklama