Reklama

​Ujęto podejrzanych o zabójstwo prorosyjskiego dziennikarza

Ukraińska milicja ujęła trzy osoby, podejrzewane o zastrzelenie w kwietniu znanego z prorosyjskich poglądów dziennikarza Ołesia Buzyny - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Jednym z zatrzymanych jest 26-letni Andrij Medwedko, aktywista walczący z nielegalnymi budowami w Kijowie i uczestnik rewolucji na Majdanie Niepodległości, który walczył z separatystami na wschodzie kraju w szeregach podlegającego MSW batalionu ochotniczego Kijów-2.

Zatrzymanie Medwedki wywołało spekulacje, że padł on ofiarą rewanżu ze strony służb milicyjnych. Deputowany do parlamentu Ihor Łucenko oświadczył, że Medwedko opuścił niedawno swój batalion protestując przeciwko "totalnej korupcji i sabotażowi w milicji". "Dziś miałem spotkać się z Andrijem Medwedką (...). Chciał mi przekazać jakieś dokumenty o przestępczości w kierownictwie MSW. Kilka godzin temu został zatrzymany. Oskarżany jest o zabójstwo Buzyny. Rewanż" - napisał Łucenko na swoim Facebooku.

Reklama

Minister Awakow zdecydowanie odrzucił te oskarżenia. Oświadczył, że dowody zebrane w trakcie śledztwa jednoznacznie potwierdzają udział zatrzymanych w zabójstwie dziennikarza. "Jeśli mówię o bezpośrednich dowodach, to mam na myśli ekspertyzy DNA pobranego z ubrań porzuconych przez przestępców, ekspertyzy śladów z samochodu (z którego strzelano do Buzyny), rozpoznanie sprawców przez świadków (...)" - podkreślił.

Awakow zaznaczył, że dla śledztwa nie ma znaczenia, czym zajmowali się zatrzymani przed dokonaniem przestępstwa. "Zabójca nie ma narodowości, ani kwalifikacji zawodowych. Jest to zabójca. Tak, jest nacjonalistą, fajnym chłopakiem, z pewnością ma mamę, tatę, przyjaciół i być może służył w ATO (operacji przeciwko separatystom). Ale czy jest to jakieś usprawiedliwienie?" - pytał minister na konferencji prasowej.

45-letni Buzyna został zastrzelony 16 kwietnia na podwórku przed domem, w którym mieszkał w Kijowie. Według milicji oddano do niego kilka strzałów z przejeżdżającego samochodu.

Doradca ministra spraw wewnętrznych i deputowany do parlamentu ukraińskiego Anton Heraszczenko oświadczał wówczas, że Buzyna był świadkiem w śledztwie w sprawie tzw. antymajdanu. Były to organizowane i opłacane przez ekipę ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza kontrprotesty przeciwko uczestnikom antyrządowych demonstracji na Ukrainie na przełomie lat 2013-2014.

Heraszczenko nie wykluczał także, że śmierć Buzyny mogła być dziełem rosyjskich służb specjalnych.

Z Kijowa Jarosław Junko 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy