Reklama

Ten plan ma być odpowiedzią na propozycje Putina

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande przygotowali swój plan pokojowy dla Ukrainy w odpowiedzi na propozycje, które dostali w tej sprawie od prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry.

Po rozmowach w Kijowie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w czwartek wieczorem amerykański szef dyplomacji poinformował, że dzień wcześniej rozmawiał o tym z Hollande’em.

"Rozmawialiśmy o tym, co otrzymali od prezydenta Putina. Jest tam kilka pomysłów, ale nie przeanalizowaliśmy w pełni propozycji, które nadeszły z Moskwy. Teraz zobaczyliśmy te propozycje, zapoznaliśmy się z tekstem, lecz dopiero dziś (w czwartek) po południu oświadczyli oni (Merkel i Hollande), że przedstawią swoją ofertę. Na razie jeszcze z nimi o tym nie rozmawialiśmy" - przekazał Kerry.

Reklama

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył, że jego kraj rozpatruje przekazanie Ukrainie broni, i ujawnił, że plan pokojowy kanclerz Niemiec i prezydenta Francji to odpowiedź na propozycje uregulowania konfliktu na Ukrainie nadesłane im przez przywódcę Rosji.

Po rozmowach z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem w czwartek wieczorem w Kijowie Kerry powiedział, że Stany Zjednoczone zastanawiają się nad różnymi formami wspierania Ukraińców, a prezydent Barack Obama podejmie decyzję w tej sprawie już wkrótce.

"Prezydent rozpatruje wszystkie możliwości. Jedną z nich jest przekazanie Ukrainie pomocy obronnej" - oświadczył Kerry. Podkreślił jednocześnie, że USA nadal opowiadają się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu z wspieranymi przez Rosję separatystami w Donbasie.

Odnosząc się do wizyty na Ukrainie kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francois Hollande’a, Kerrry oznajmił, że przywieźli oni prezydentowi Petrowi Poroszence plan uregulowania konfliktu, który jest odpowiedzią na propozycje nadesłane im w tej sprawie przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Szef dyplomacji USA poinformował, że w środę rozmawiał o tym z Hollande’em.

"Rozmawialiśmy o tym, co otrzymali od prezydenta Putina. Jest tam kilka pomysłów, ale nie przeanalizowaliśmy w pełni propozycji, które nadeszły z Moskwy. Teraz zobaczyliśmy te propozycje, zapoznaliśmy się z tekstem, lecz dopiero dziś (w czwartek) po południu oświadczyli oni (Merkel i Hollande), że przedstawią swoją ofertę. Na razie jeszcze z nimi o tym nie rozmawialiśmy" - przekazał Kerry na wspólnej konferencji prasowej z Jaceniukiem.

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że jego kraj nie zgodzi się na takie uregulowanie sytuacji w Donbasie, które naruszałoby jego jedność terytorialną.

"Ukraina potrzebuje pokoju, ale nigdy nie będziemy rozpatrywali wariantów, które naruszałyby jedność terytorialną i europejską przyszłość kraju" - powiedział po rozmowach.

Jaceniuk podziękował Kerry’emu za decyzję USA o przekazaniu władzom w Kijowie 16 mln dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów na wschodzie Ukrainy.

"Zagwarantujemy jeszcze kredyt w wysokości miliarda dolarów na wsparcie reform gospodarczych na Ukrainie pod warunkiem, że reformy te będą kontynuowane" - odpowiedział Jaceniukowi amerykański sekretarz stanu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama