Reklama

Premier Węgier w "FAZ" za ścisłą współpracą z Rosją

Premier Węgier Viktor Orban opowiedział się na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" za ścisłą współpracą z Rosją w zakresie energetyki i gospodarki, niezależnie od obecnych konfliktów.

"Niezależnie od obecnych konkretnych i poważnych konfliktów, uważamy, że w dłuższej perspektywie współpraca Rosji i Europy ma znaczenie kluczowe" - oświadczył Orban. "W europejskim, a tym samym i węgierskim interesie jest, by rosyjskie surowce i energia zostały wbudowane w gospodarkę europejską w formie korzystnej dla obu stron" - zaznaczył szef węgierskiego rządu.

Orban podkreślił, że przy podejmowaniu decyzji jego rząd będzie kierował się interesem narodowym. 17 lutego do Budapesztu ma przyjechać prezydent Rosji Władimir Putin.

Reklama

Orban powiedział "FAZ", że obiecał premierom innych państw UE, iż nie będzie publicznie wypowiadał się na temat unijnych sankcji wobec Moskwy za jej rolę w konflikcie na Ukrainie, "niezależnie od tego, co myśli na ich temat".

Prorosyjska polityka Orbana jest krytycznie oceniana przez Zachód i samych Węgrów, którzy w ostatnich dniach protestowali przeciwko zacieśnianiu kontaktów między Budapesztem a Moskwą, w tym przeciw pożyczce w wysokości 10 mld euro udzielonej przez Rosję na budowę elektrowni atomowej w węgierskim Paks.

Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się Unii Europejskiej od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy