Reklama

Poroszenko nadał obywatelstwo córce b. premiera Rosji

Marija Gajdar, córka b. premiera Rosji Jegora Gajdara, odebrała we wtorek akt nadania obywatelstwa Ukrainy, który wręczył jej prezydent Petro Poroszenko. Pozwoli jej to na objęcie stanowiska zastępczyni szefa administracji obwodowej w Odessie.

Obywatelstwo ukraińskie otrzymał także inny Rosjanin, były redaktor naczelny tygodnika Forbes-Ukraina, Władimir Fiedorin. Poroszenko podkreślił podczas uroczystości, że jest wielu Rosjan, którzy nie godzą się na milczenie o tym, co dzieje się w ich kraju i wokół niego.

- Wasz przykład pokazuje, że milczeć nie można i że należy żyć w zgodzie z własnym sumieniem - powiedział. Szef państwa zaznaczył, że to, co Gajdar i Fiedorin mogą dziś zrobić dla Rosji, to "zapewnić sukces Ukrainie".

Gajdar otrzymała propozycję objęcia stanowiska wiceszefowej odeskiej administracji w lipcu. Zaoferował jej to były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który stoi na czele tej administracji.

Reklama

"Rosja walczy z Ukrainą. Jest wojna, są ofiary"

Gdy Saakaszwili przedstawiał Gajdar na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, nie odpowiedziała ona na pytanie dziennikarzy, z kim Ukraina walczy w Donbasie, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami. Wywołało to falę krytyki w mediach.

Dwa dni po tej konferencji Gajdar wystąpiła na kolejnej, w Kijowie, gdzie zapewniła, że wydarzenia w Donbasie to wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie. - Rosja walczy z Ukrainą. Jest wojna, są ofiary, uciekinierzy, są negocjacje, w których uczestniczy Rosja i mówi o tym, że należy wycofywać ciężką broń. To, że mamy do czynienia z wojną między Rosją a Ukrainą, jest faktem - mówiła.

Gajdar oświadczyła wówczas, że opowiada się za zwrotem Ukrainie Krymu, który Rosja okupuje od marca ubiegłego roku. - Uważam, że Krym został zaanektowany przez Rosję. Było to bezprawne i niemoralne. Krym powinien powrócić do Ukrainy - podkreśliła.

Wyjaśniała też wtedy, że nie chce rezygnować z obywatelstwa swego kraju i w razie konieczności będzie pracowała w administracji obwodowej w Odessie jako wolontariuszka bądź doradczyni. Zgodnie z ukraińskim prawem urzędnikiem państwowym może być wyłącznie obywatel Ukrainy.

33-letnia Marija Gajdar jest córką zmarłego w grudniu 2009 roku Jegora Gajdara, wybitnego ekonomisty i polityka, architekta reform wolnorynkowych w Rosji w latach 90., p.o. premiera w pokomunistycznej Rosji w 1992 roku. Była wicegubernatorem obwodu kirowskiego i dziennikarką radia Echo Moskwy.

Saakaszwili jest szefem państwowej administracji obwodowej w Odessie od końca maja bieżącego roku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy