Reklama

OBWE ostrzega: Groźba nowej spirali przemocy na Ukrainie

Wysłannicy OBWE wskazują na pogorszenie się sytuacji na wschodniej Ukrainie i ciężką broń na froncie, która miała zostać wycofana zgodnie z ustaleniami z Mińska.

Bundeswehra będzie niebawem znów uczestniczyć w dwóch ćwiczeniach wojskowych: na zachodniej Ukrainie, w "Rapid Trydent" i w "Sea Breeze" na Morzu Czarnym. W podobnych ćwiczeniach, w których biorą też udział wojskowi z innych krajów, Bundeswehra uczestniczyła już w 2014 roku pomimo działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Rosja protestowała przeciwko tym międzynarodowym manewrom. Niewykluczone są więc nowe rozdźwięki między Berlinem a Kremlem.

Reklama

Znaczne pogorszenie sytuacji

Wysłannicy OBWE ostrzegają przed nową spiralą przemocy na wschodniej Ukrainie. Wzdłuż linii frontu zaobserwowali ciężką broń, jak czołgi i haubice, które, zgodnie z porozumieniem z Mińska z lutego b.r. powinny zostać stamtąd wycofane, powiedział w Mariupolu zastępca szefa misji OWBE na Ukrainie Aleksander Hug i mówił o "znacznym pogorszeniu" sytuacji".

Szwajcarski dyplomata wezwał armię ukraińską i prorosyjskich separatystów do natychmiastowego wycofania tej broni. Także ostro skrytykował wzrost liczby punktów kontrolnych po obu stronach. Na niektórych z nich stały dziesiątki pojazdów. Zdaniem obserwatorów są one "potencjalnym celem ataków", a także "niepotrzebnym ryzykiem dla ludności cywilnej".

Na terenach ogarniętych konfliktem giną ludzie, są też ranni. W wyniku eksplozji w jednej z dzielnic Doniecka zginęły dwie osoby, poinformował Urząd Prezydencki w Kijowie. W wyniku naruszenia rozejmu na terenie Ługańska zostały ranne przynajmniej dwie osoby cywilne. Separatyści zarzucają ukraińskiemu wojsku naruszanie porozumienia ws. wstrzymania ognia.

Priorytetem jest uregulowanie konfliktu

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko powiedział, że rząd w Kijowie nie odda nawet kawałka ziemi. - Chcemy pokoju, ale pokoju nie za wszelką cenę - zaznaczył prezydent. Priorytetem jest jednak zdecydowanie uregulowaniu konfliktu.

Jak poinformował Hug, separatyści wycofali się z długo ostrzeliwanego Szyrokine. Cała miejscowość jest zaminowana.

Hug spotkał się z separatystami w ub. poniedziałek (6.07.15) w Ługańsku, a potem pojechał do Kijowa. Przysięga złożona tam w ub. weekend (4.07.15) przez 200 nowych policjantów była sygnałem startowym do reformy ukraińskiej Policji Narodowej jako elementu reformy MSW. Patrole nowej policji mają stopniowo zastępować skorumpowaną ukraińską milicję.

dpa / Barbara Cöllen

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama