Reklama

OBWE: Liczne naruszenia rozejmu, ale mniejsza intensywność wymiany ognia

Ostatnie porozumienie rozejmowe "bardzo istotnie" zmniejszyło intensywność wymiany ognia na wschodniej Ukrainie, chociaż wciąż zdarzają się jego naruszenia - ocenił Lamberto Zannier, przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

- Generalnie rozejm osiągnął cel w postaci bardzo istotnego obniżenia poziomu wymiany ognia wzdłuż linii frontu. Wciąż jednak pozostaje praca do wykonania; w niektórych rejonach dochodzi do naruszeń, które rejestrujemy - powiedział Zannier.

W rozmowie z dziennikarzami w nowojorskiej siedzibie ONZ, przedstawiciel OBWE Lamberto Zannier dodał, że obserwatorzy tej organizacji informowali jednak o licznych naruszeniach rozejmu na południu oraz o ograniczonych incydentach w rejonie miasta Debalcewe i lotniska w Doniecku.

Debalcewe zostało zajęte

Debalcewe zostało zajęte w ub. tygodniu przez wspieranych przez Rosję separatystów, mimo obowiązującego rozejmu. Lotnisko w Doniecku separatyści opanowali w styczniu po ciężkich walkach z żołnierzami ukraińskimi.

Reklama

Zannier poinformował, że OBWE zamierza "w ciągu najbliższych tygodni" zwiększyć liczbę swych obserwatorów na wschodniej Ukrainie do 350. Chce też mieć swoich obserwatorów w innych rejonach Ukrainy. Mają oni dysponować nowocześniejszym sprzętem, w tym bezzałogowymi dronami, systemami radarowymi, kamerami i zdjęciami satelitarnymi.

Najlepsza szansa na deeskalację konfliktu

Przedstawiciel OBWE podkreślił, że zawarte w Mińsku porozumienie rozejmowe "jest najlepszą szansą deeskalacji konfliktu i doprowadzenia do jego zakończenia".

Zannier zaznaczył, że dalszy postęp, w tym położenie kresu naruszeniom rozejmu, zwolnienie wszystkich jeńców i wycofanie ciężkiej broni o kalibrze 100 mm lub większej, zależy od przywódców politycznych.

Zgodnie z porozumieniem rozejmowym zawartym 12 lutego w Mińsku po całonocnych rozmowach przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, przerwanie działań bojowych powinno nastąpić 15 lutego. Następnie obie strony miały wycofać ciężką broń z linii frontu na odległość od 25 do 70 km. Jednak wobec ofensywy separatystów na Debalcewe i powtarzających się bombardowań pozycji wojsk rządowych, strona ukraińska wstrzymała wycofywanie tej broni.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy