Reklama

Mogherini apeluje o uwolnienie Sawczenko i innych więzionych Ukraińców

Ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, która prowadzi protest głodowy w rosyjskim areszcie, umrze, jeśli nie zostanie zwolniona - powiedziała szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini. Zaapelowała o uwolnienie Sawczenko oraz innych Ukraińców więzionych w Rosji.

"Sawczenko prowadzi strajk głodowy od 82 dni. Tak długa głodówka może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej organizmie lub nawet do śmierci" - głosi wydany przez Mogherini komunikat, w którym ponowiła ona apel do władz Rosji o "natychmiastowe" uwolnienie Sawczenko "ze względów humanitarnych".

"Wzywam też do uwolnienia Ołeha Sencowa, ukraińskiego filmowca, który aktywnie uczestniczył w manifestacjach na Majdanie (...) oraz wszystkich obywateli Ukrainy nielegalnie zatrzymanych" w Rosji - napisała Mogherini.

Wcześniej w środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że skierował do prezydenta Rosji Władimira Putina prośbę o niezwłoczne uwolnienie Sawczenko.

Reklama

Poroszenko, jak poinformował jego rzecznik Swiatosław Cehołko, poprosił też premiera Włoch Matteo Renziego o poruszenie tej sprawy z Putinem. Renzi spotkał się w środę w Mińsku z prezydentem Poroszenką. Z Ukrainy Renzi jedzie do Moskwy, gdzie w czwartek ma rozmawiać z Putinem.

33-letnia Sawczenko, którą Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarża o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy pod Ługańskiem, w strefie konfliktu na wschodzie Ukrainy, nie przyznaje się do winy i twierdzi - tak samo jak władze w Kijowie - że separatyści uprowadzili ją do Rosji.

W poniedziałek prezydent Petro Poroszenko przyznał Nadii Sawczenko Tytuł Bohatera Ukrainy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy