Reklama

Kuriozalny apel separatystów. Proszą Merkel o sankcje

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie zaapelowali do kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a o zastosowanie sankcji wobec władz w Kijowie.

Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie zaapelowali do kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a o zastosowanie sankcji wobec władz w Kijowie.

"Jesteśmy zmuszeni zwrócić się do was jako gwarantów mińskich porozumień z prośbą o wywarcie nacisków na Ukrainę, łącznie z wprowadzeniem sankcji personalnych i gospodarczych, by zmusić jej władze do realizacji działań, zatwierdzonych przy waszym aktywnym udziale 12 lutego w Mińsku" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie.

Podpisali się pod nim przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej (DRL i ŁRL), Ołeksandr Zacharczenko i Ihor Płotnicki. Oświadczenie ukazało się na stronie należącej do separatystów Donieckiej Agencji Informacyjnej DAN.

Reklama

Kijowska gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" przypomniała, że Zacharczenko i Płotnicki sami objęci są unijnymi sankcjami.

Liderzy separatystów napisali, że wbrew ustaleniom z Mińska ukraiński parlament nie zajął się dotąd ustawami o specjalnym statusie dla kontrolowanego przez nich regionu, a Kijów nasila ich blokadę. "Nie uczyniono niczego dla wznowienia pracy systemu bankowego, a pomoc Europy w tej sferze jest odrzucana" - czytamy.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany.

Kilka dni temu szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin oświadczył ponadto, że separatyści nie pozwalają obserwatorom OBWE na monitorowanie procesu wycofywania ciężkiego uzbrojenia z linii walk na wschodzie Ukrainy, co oznacza, że łamią ustalenia z Mińska.

Z Kijowa Jarosław Junko

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy