Reklama

Dramatyczna sytuacja Polaków na Ukrainie

​Z terenów objętych konfliktem zbrojnym we wschodniej Ukrainie, uciekło już ponad milion osób - szacują organizacje zajmujące się pomocą dla ofiar. Zostały one głównie przesiedlone wewnątrz samej Ukrainy. Sto dziewięćdziesiąt dwie osoby z Donbasu ewakuował polski rząd w styczniu. Kolejnych blisko pięćdziesięciu Polaków z Mariupola dostało odpowiedz odmowną.

W Polsce informuje się o konflikcie Rosjan i Ukraińców, a Polacy nie zdają sobie sprawy, że tam dochodzi do ludzkich dramatów - mówi IAR Wiktoria Charczenko z Fundacji Wolność i Demokracja, która właśnie wróciła z Ukrainy. Ludzie są w depresji. O ile wcześniej chcieli pomocy, dziś wielu mówi, że zamierza ze sobą skończyć - dodaje Charczenko.

Około 50 osób z Mariupola starło się o przyjazd do Polski. Niestety nasz rząd odmówił pomocy - podkreśla Michał Dworczyk prezes Fundacji Wolność i Demokracja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśla, że ewakuacja Polaków z Donbasu była akcją jednorazową. Chodziło o wywiezienie osób polskiego pochodzenia z rejonu objętego działaniami wojennymi. MSZ uzasadnia, że Mariupol w takiej strefie nie leży. Teraz tak naprawdę wszystko zależy jak będzie wyglądała sytuacja na Ukrainie. Jeśli front się rozszerzy możemy być pewni, że następni Polacy będą szukali u nas pomocy.

Fundacja Wolność i Demokracja zwraca uwagę, że w tej chwili pomoc dla Polaków na Ukrainie opiera się głównie o działania Kościoła rzymskokatolickiego i ludzi, którzy robią to przez organizacje pozarządowe. Fundacja poinformowała IAR, że oprócz grupy z Donbasu w Polsce przebywa 63 Polaków, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów zanim zorganizowano rządową ewakuację. Nie dostali oni żadnego wsparcia od naszych władz. Na razie zwrócili się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie im polskiego obywatelstwa. Czekają na odpowiedź. 

Fundacja cały czas zbiera środki na pomoc Polakom na Ukrainie. Szczegółowe informacje w internecie na stronie: www wid.org.pl

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy