Reklama

Bitwa o Debalcewe. Separatyści naruszają ustalenia

Z atakowanego przez separatystów miasta Debalcewe w Donbasie wycofały się ukraińskie siły rządowe. Działania separatystów UE oceniła jako naruszenie wynegocjowanego niedawno zawieszenia broni.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, informując o wycofaniu wojsk, zapewnił, że siły rządowe opuściły Debalcewe w sposób zaplanowany, zabierając sprzęt wojskowy, a żołnierze "zachowali swój honor". Poroszenko oświadczył, że należało pokazać światu "prawdziwe oblicze" separatystów wspieranych przez Rosję, która była gwarantem niedawnych rozmów pokojowych.

Unia Europejska oświadczyła, że operacje separatystów w Debalcewe są "wyraźnym naruszeniem zawieszenia broni" uzgodnionego na rozmowach pokojowych w Mińsku w zeszłym tygodniu. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zagroziła, że UE podejmie "odpowiednie kroki", jeśli walki nie ustaną.

Reklama

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert zarzucił separatystom naruszanie porozumienia pokojowego, nie udzielił jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy porozumienie poniosło fiasko. Rzecznik rządu Francji Stephane Le Foll oświadczył, że porozumienie z Mińska "nie umarło".

Putin nie przestrzega ustaleń

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond ocenił, że prezydent Rosji Władimir Putin, który wcześniej wzywał siły rządowe w Debalcewe do kapitulacji, "nie zachowuje się w duchu postanowień z Mińska". Jeśli rozejm na Ukrainie się załamie, UE powinna co najmniej przedłużyć sankcje wobec Rosji, któr

"Ukraina nie jest w stanie wygrać tej wojny"

e mają wygasnąć w lipcu - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję, by wycofała się ze wschodniej Ukrainy i zaprzestała udzielania wsparcia separatystom. "Rosyjskie siły, artyleria oraz jednostki obrony przeciwlotniczej, a także elementy dowództwa i kontroli są w dalszym ciągu aktywne na Ukrainie" - oświadczył Stoltenberg w Rydze, gdzie w środę rozpoczęło się nieformalne, dwudniowe posiedzenie ministrów obrony krajów Unii Europejskiej.

Ważna rozmowa przywódców

Jak poinformowały w środę służby prasowe Poroszenki, w rozmowie telefonicznej z wiceprezydentem USA Joe Bidenem wezwał on USA do "wdrażania dotychczasowych deklaracji o dostarczeniu Ukrainie dodatkowych środków w celu wzmocnienia jej zdolności obronnych".

Na środę wieczorem zapowiedziano rozmowę telefoniczną przywódców Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji - Francois Hollande'a, Angeli Merkel, Poroszenki i Putina.

"Ukraina nie jest w stanie wygrać tej wojny"

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" ocenił w środę, że Ukraina nie jest w stanie wygrać wojny o wschodnią część kraju i tereny kontrolowane przez rebeliantów są w średniej perspektywie strwacone dla Kijowa. Ukraina powinna pogodzić się z utratą Doniecka, aby uratować resztę kraju - napisał autor komentarza, zaznaczając, że Zachód musi udzielić Ukrainie "szerokiej pomocy finansowej".

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie, dwa dni później, z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa. W Debalcewe znajdowało się około 8 tys. żołnierzy ukraińskich. Separatyści ogłosili po rozmowach w Mińsku, że rozejm nie stosuje się do Debalcewe.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama