Reklama

Białoruś: Eduard Łobau walczy przeciwko Rosji na Ukrainie

Były białoruski więzień polityczny i współprzewodniczący opozycyjnej organizacji Młody Front Eduard Łobau walczy przeciwko Rosji na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym sam Łobau w nagraniu wideo zamieszczonym w weekend w serwisie internetowym YouTube.

- Przyjechałem na Ukrainę, by pomóc w walce ze wspólnym wrogiem: Moskalami. Jeśli nie pomożemy Ukrainie w tej wojnie, to następnym celem Rosji może być Białoruś - oświadczył Łobau ubrany w mundur maskujący.

Polityk, który w grudniu 2014 roku został zwolniony po odbyciu kary czterech lat pozbawienia wolności, powiedział, że idea wyjazdu na Ukrainę zrodziła się w nim podczas pobytu kolonii karnej. W nagraniu podkreśla, że na Ukrainie powitali go inni Białorusini pomagający ukraińskiemu narodowi.

27-letni obecnie Łobau, który odbył służbę wojskową w elitarnych wojskach desantowych, został zatrzymany 18 grudnia 2010 r. w przeddzień ostatnich wyborów prezydenckich wraz z innym liderem Młodego Frontu Źmicierem Daszkiewiczem. Milicja twierdziła, że pobili oni, używając łomu, dwóch ludzi. Młodofrontowcy zapewniali, że to oni padli ofiarą napadu, a bójka była sprowokowana z powodów politycznych.

Reklama

Daszkiewicz powiedział w poniedziałek w Radiu Swaboda, że Młody Front z ogromnym szacunkiem odnosi się do decyzji Łobaua. - Wszyscy ludzie, którzy walczą o niepodległość Ukrainy i przeciwko agresji ordy, to bohaterowie - zaznaczył.

Powiedział, że z przyczyn technicznych nie ma możliwości kontaktowania się z Łobauem. -Tam jest oczywiście niebezpiecznie i my, przyjaciele i zwolennicy Eduarda, martwimy się o niego. Modlimy się za Ukrainę, za armię ukraińską i za wszystkich ludzi, którzy walczą, w tym za naszego przyjaciela Eduarda Łobaua - podkreślił.

Łobau był jednym z trzech Białorusinów, reprezentujących wszystkich więźniów politycznych w kraju, których nominowano w 2013 roku do Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka i demokrację.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy