Reklama

151 nazwisk na "czarnej liście". Decyzja o przedłużeniu sankcji wobec Rosjan

Decyzja o przedłużeniu sankcji dyplomatycznych w związku z konfliktem na Ukrainie wchodzi dziś w życie. Do września będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Unii Europejskiej oraz zamrożenie aktywów finansowych. Na czarnej liście jest 151 osób - to separatyści, rosyjscy politycy i wojskowi oraz 37 firm i organizacji.

Decyzję w sprawie przedłużenia sankcji dyplomatycznych unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli pod koniec stycznia.
Pierwsze nazwiska zostały wpisane na "czarną listę" w połowie marca ubiegłego roku. Od tego czasu Unia Europejska kilkakrotnie rozszerzała sankcje dyplomatyczne. Ich przedłużenie do września nie budziło wielkich kontrowersji. Podziały są natomiast widoczne, gdy przychodzi do dyskusji o sankcjach gospodarczych, które wygasają w lipcu. 

Rosja odda Ukrainie kontrolę nad granicą?

Wbrew przewidywaniom, na unijnym szczycie w przyszłym tygodniu nie będzie formalnej decyzji o ich przedłużeniu do końca roku. Z nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że we wnioskach ze spotkania ma znaleźć się zapis - "złagodzenie bądź zniesienie sankcji będzie możliwe tylko wtedy, gdy będą przestrzegane warunki zawieszenia broni uzgodnione w Mińsku". A to oznacza między innymi oddanie Ukrainie kontroli nad granicą.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama