Reklama

Zamach w Paryżu

Obama w ambasadzie Francji w Waszyngtonie oddał hołd ofiarom ataku

Prezydent USA Barack Obama niezapowiedzianie przybył w czwartek wieczorem do ambasady Francji w Waszyngtonie, aby oddać hołd ofiarom, a także wyrazić solidarność z Francuzami po środowym ataku w Paryżu na tygodnik "Charlie Hebdo", w którym zginęło 12 osób.

"Jako sojusznicy, na przestrzeni wieków, stoimy zjednoczeni z naszymi francuskimi braćmi, aby zapewnić, że sprawiedliwości stało się zadość oraz, że bronimy naszego sposobu życia. Idziemy razem do przodu, wiedząc, że terror nie może się równać z wolnością, ani ideałami, za którymi się opowiadamy" - napisał amerykański prezydent w księdze kondolencyjnej.

"Vive la France!" ("Niech żyje Francja") - dodał na koniec.

Wcześniej, na pokładzie samolotu Air Force One, prezydent przeprowadził telekonferencję ze swoimi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego w związku z wydarzeniami w Paryżu - poinformował Biały Dom.

Reklama

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział dziennikarzom, że według amerykańskich władz nie ma wskazań na konkretne zagrożenie dla Amerykanów związane z atakiem w Paryżu.

W środowym ataku na redakcję pisma satyrycznego "Charlie Hebdo" zginęło 12 osób. Trzej zamaskowani napastnicy wdarli się do redakcji i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po ataku rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako 18-letni Hamyd Mourad oraz bracia Kouachi - 34-letni Said i 32-letni Cherif. Mourad w nocy oddał się w ręce policji; twierdzi, że jest niewinny.

W środę prezydent Obama nazwał atak na redakcję tygodnika "tchórzliwym i zbrodniczym". Rozmawiał z prezydentem Francji Francois Hollande'em i zaoferował Francji pomoc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama