Reklama

Zamach w Paryżu

"Historyczny dzień". Francuska prasa o demonstracji

Francuska prasa zgodnie ocenia w poniedziałek, że miniona niedziela 11 stycznia, kiedy w demonstracjach przeciwko terroryzmowi w całej Francji uczestniczyło blisko 4 miliony ludzi, to "historyczny dzień", który "klasa polityczna musi dobrze wykorzystać".

"To największa manifestacja od wyzwolenia (Francji spod okupacji hitlerowskiej)! Coś niesłychanego stało się na ulicach Francji" - raduje się lewicowy dziennik "Liberation".

"11 stycznia pozostanie w naszej historii" - podkreśla komunistyczna gazeta "L'Humanite".

Konserwatywny "Le Figaro" pisze, że "historyczny dzień 11 stycznia 2015 r. również będzie miał swoje miejsce w narodowej wyobraźni", bo "jak tu nie być poruszonym na widok wreszcie zjednoczonego narodu?".

"Teraz to pozwoli nam pójść nieco dalej - zastanowić się" - podkreśla regionalny "Ouest-France", największy pod względem nakładu i liczby czytelników dziennik we Francji.

Reklama

Gazety "Le Parisien" i "Aujourd'hui en France", która jest krajową edycją "Le Parisien", zgodnie wskazują, że "gdy minie czas żałoby i emocji, nasz kraj zwróci się ku przyszłości już z innej perspektywy".

Prawicowy dziennik "L'Opinion" zwraca uwagę, że niedzielny marsz "to nie jest komunikat poparcia (dla polityków)"; to "komunikat skierowany do naszych przywódców, komunikat, który zobowiązuje".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy