Reklama

Zamach w Manchesterze

​Brat zamachowca z Manchesteru również planował atak

Zatrzymany we wtorek w stolicy Libii, Trypolisie, brat domniemanego zamachowca z Manchesteru Salmana Abediego, Hashem, przyznał, że wiedział o planowanym ataku oraz że należy do Państwa Islamskiego (IS) - podały w środę libijskie siły prewencyjne. Co więcej, Hashem Abedi miał również sam przygotowywać zamach.

Urodzony w 1997 roku w Wielkiej Brytanii Hashem powiedział również, że przebywał w Wielkiej Brytanii w czasie, gdy trwały przygotowania do zamachu, oraz potwierdził, że jego brat także należał do IS.

Według libijskich sił prewencyjnych Hashem "był obserwowany od półtora miesiąca", a "zespoły śledcze dostarczyły informacji, według których przygotowywał on zamach terrorystyczny w stołecznym Trypolisie".

Zatrzymano go we wtorek wieczorem, w chwili gdy odbierał pieniądze wysłane mu przez Salmana.

Według informacji brytyjskich służb, przekazanych władzom Francji, Salman Abedi, obywatel Wielkiej Brytanii libijskiego pochodzenia, prawdopodobnie był w Syrii - mówił w środę francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, dodając, że Salman miał powiązania z Państwem Islamskim.

Reklama

W związku z atakiem brytyjska policja zatrzymała dotychczas sześć osób, w tym drugiego brata zamachowca, Ismaila. Z kolei w Libii, oprócz Hashema, zatrzymano również ojca wszystkich trzech braci, Ramadana.

Co najmniej 22 osoby straciły życie w zamachu bombowym, do którego doszło w poniedziałek wieczorem po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Był to najpoważniejszy zamach w Wielkiej Brytanii od ataków na system transportu publicznego w Londynie w lipcu 2005 roku, w których zginęły 52 osoby, a blisko 800 zostało rannych. 

Szóste zatrzymanie

Brytyjska policja w Manchesterze poinformowała w środę wieczorem o aresztowaniu szóstej osoby, kobiety, związanej z poniedziałkowym zamachem w tym mieście.

Służby podały, że kobieta została zatrzymana w wyniku operacji uzbrojonej policji na blokowisku w Blackley na północ od Manchesteru. Z dochodzenia przeprowadzonego przez Nicka Martina z telewizji Sky News wynika, że w dzielnicy przez lata funkcjonowała siatka rekruterów i sympatyków Państwa Islamskiego (IS).

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Zamach w Manchesterze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL