Reklama

Katastrofa samolotu AirAsia

Katastrofa samolotu AirAsia: Nurkowie znaleźli czarną skrzynkę

Indonezyjscy nurkowie znaleźli w Morzu Jawajskim czarną skrzynkę samolotu Air Asia, który rozbił się pod koniec grudnia w drodze do Singapuru. Do tej pory odnaleziono 48 ciał ofiar katastrofy. Samolotem podróżowały 162 osoby.

Skrzynka została znaleziona, ale nie udało się jej wydobyć, ponieważ utknęła pod szczątkami korpusu samolotu - podało indonezyjskie ministerstwo transportu. Ponowna próba wydobycia rejestratora odbędzie się w poniedziałek.
Wcześniej, wykorzystując pontony, z dna Morza wyłowiono ogon samolotu linii Air Asia. Części wraku maszyny odnajdywane są na głębokości od 28 do 32 metrów.

Należący do taniego przewoźnika AirAsia Airbus ze 162 osobami na pokładzie runął do Morza Jawajskiego 28 grudnia podczas lotu z indonezyjskiego miasta Surabaja do Singapuru.

Reklama

Feralny lot

Podczas feralnego lotu pilot za zgodą kontrolerów ruchu powietrznego zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy. Wkrótce potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11 580 metrów). Zgody tej nie otrzymał od razu, ponieważ w pobliżu leciały na tym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości do 34 tys. stóp (ponad 10 360 metrów), pilot już nie odpowiedział. 

Dotychczas wydobyto pięć dużych części wraku, zlokalizowanego w odległości zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt. Jedna z hipotez zakłada, że katastrofa nastąpiła na skutek oblodzenia maszyny.

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy