Reklama

​Wybory w USA. Joe Biden wychodzi na prowadzenie w kluczowym stanie

Wygląda na to, że w środę (4 listopada) nad ranem czasu amerykańskiego doszło do przełomu w wyścigu o Biały Dom.

Wyjaśnijmy, że do wygrania prezydentury potrzeba 270 głosów elektorskich.

Licznik agencji AP pokazuje 248 głosów elektorskich dla Joe Bidena i 214 dla Donalda Trumpa.

W miarę liczenia głosów oddanych drogą korespondencyjną (preferowaną częściej przez demokratów niż republikanów) Joe Biden wyszedł na prowadzenie w kluczowych północnych stanach: Michigan (16 głosów elektorskich) i Wisconsin (10). Ten drugi stan, jak podano po godz. 20, już wygrał.

Kandydat demokratów prowadzi także w Nevadzie (6 głosów elektorskich), po przeliczeniu danych z 75 proc. komisji.

Reklama

Jeśli Biden wygra w tych trzech stanach i potwierdzi się, że zwyciężył w Arizonie, jak podała AP, będzie miał 270 głosów elektorskich - tyle, ile potrzeba do zwycięstwa.

Dlaczego szala przechyla się na korzyść Bidena? Liczone są teraz przede wszystkim głosy "kopertowe", a także okręgi najgęściej zaludnione, miejskie, zwyczajowo sprzyjające demokratom.

Donald Trump z kolei prowadzi w Pensylwanii (20 głosów elektorskich), Karolinie Północnej (15) i Georgii (16). Demokraci, biorąc pod uwagę, jakie głosy zostały do przeliczenia, wciąż mają nadzieję na wygranie Pensylwanii i być może także Georgii.

To kolejny zwrot w tym wyścigu. Wieczór wyborczy przebiegał po myśli Donalda Trumpa, zwłaszcza po zwycięstwie na Florydzie. Jednak liczenie głosów w okolicach Pasa Rdzy zmieniło perspektywę. Biden znów występuje w roli faworyta. 

Podkreślmy jednak, że wybory dalekie są od ostatecznego rozstrzygnięcia, tym bardziej że Donald Trump już teraz mówi o oszustwie i zapowiada zwrócenie się do Sądu Najwyższego

Oświadczenie sztabu Joe Bidena

Sztab kandydata Partii Demokratycznej oświadczył, że Joe Biden jest na drodze do zwycięstwa w całych wyborach prezydenckich. Ma się to stać jeszcze w środę. Według szacunków sztabu Biden wygra w Michigan, Wisconsin, Nevadzie, a także w Pensylwanii.

Na środę zapowiedziano wystąpienie kandydata.

Chwilę później rzecznik sztabu Donalda Trumpa oświadczył: - Jeśli policzymy wszystkie legalne głosy, to my będziemy zwycięscy.

(mim)


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama