Reklama

Wybory samorządowe. PSL poparło obecnego prezydenta Radomia

Polskie Stronnictwo Ludowe poparło prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, który w II turze wyborów spotka się z Wojciechem Skurkiewiczem z PiS. W piątek o poparciu PSL dla Witkowskiego poinformował kandydat tej partii w I turze wyborów prezydenckich Adam Duszyk.

"Popieranie prezydenta Radosława Witkowskiego daje mi pełną gwarancję na realizacje sztandarowych punktów z mojego programu wyborczego" - powiedział Duszyk na piątkowej konferencji prasowej. Dodał, iż Witkowski zapewnił go, że jeśli wygra wybory, zrealizuje m.in. jego pomysł budowy w Radomiu interaktywnego parku naukowo-technologicznego "Sołtyk", na wzór Centrum Nauki Kopernik.

"Nie bójmy się koabitacji"

"Koalicja (PO-PSL - PAP), powstająca w tej chwili na Mazowszu, którego budżet jest większy niż niektórych państw, np. Bułgarii, daje nam gwarancję na szybkie zrealizowanie tego projektu" - stwierdził Duszyk.

Reklama

Kandydat PSL zaapelował do mieszkańców Radomia, by w drugiej turze zagłosowali na Witkowskiego, mimo że większość w radzie miejskiej zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

"Nie bójmy się koabitacji, nie bójmy się tego, że prezydent będzie z innej opcji politycznej niż Rada Miejska" - przekonywał Duszyk. W jego ocenie koabitacja, czyli ścieranie się dwóch przeciwstawnych sił politycznych, gwarantuje w Radomiu pełną demokrację i transparentność.

Według Duszyka, z wykształcenia historyka, amerykańska zasada 'check and balance', czyli równoważenia się i hamowania się nawzajem władz, jest dla Radomia najlepsza. "Jeżeli doszłoby do tego, że władzę w Radomiu przejąłby prezydent Skurkiewicz i jedna partia, o demokracji możemy zapomnieć, bo mielibyśmy zarówno władzę wykonawczą, jak i władzę tworzącą akty prawa miejscowego w rękach jednego ugrupowania, co jest dla demokracji bardzo niebezpieczne, wręcz zabójcze" - stwierdził Duszyk.

Rozkład mandatów

W 28-osobowej Radzie Miejskiej w Radomiu PiS zdobył 16 mandatów, 11 mandatów - Komitet Wyborczy Wyborców Radosława Witkowskiego "Koalicja na Rzecz Zmian", w skład którego weszli przedstawiciele PO, Nowoczesnej, SLD i innych radomskich środowisk, oraz jeden mandat otrzymał przedstawiciel KW Bezpartyjni Radomianie.

Zarówno Witkowskiego, jak i Skurkiewicza poparli wcześniej inni ich kontrkandydaci z I tury wyborów. Kandydatowi PiS udzielił poparcie Rafał Czajkowski, a obecnemu prezydentowi Ryszard Fałek.

W I turze na Witkowskiego pierwszego głosowało 39 445 osób (45,47 proc.), na Skurkiewicza - 35 043 (40,39 proc.).

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy