Reklama

Wybory 2018: PiS największym wygranym. Sondaż "Rzeczpospolitej"

Jak wynika z sondażu opublikowanego w środowej "Rzeczpospolitej", największym zwycięzcą wyborów samorządowych jest partia Jarosława Kaczyńskiego, Prawo i Sprawiedliwość.

Jak czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej", ponad 45 procent biorących udział w badaniu IBRiS jest zdania, że PiS wygrało wybory samorządowe. 20 procent badanych uważa z kolei, że wygraną może się cieszyć Koalicja Obywatelska.

W rozmowie z "Rz" prof. Ewa Marciniak, politolog UW podkreśliła, że badanie pokazuje to, jak PiS "ładnie sprzedało swój sukces, choć jest on przecież połowiczny, bo nie odnosi się do wszystkich szczebli, np. do dużych miast".

Reklama

"W Warszawie liczba głosów na kandydata PO była ponad dwukrotnie większa" - dodała.

Dziennik przypomina, że dwa główne ugrupowania od momentu ogłoszenia sondażowych wyników w niedzielę, 21 października, "usiłowały przekonać Polaków, że są zwycięzcami".

"Wygląda jednak na to, że udało się to tylko PiS, którego zwycięstwo uznaje nawet część wyborców, którzy na partię nie głosowali. Prawie 7 procent wyborców KO uważa, że zwyciężyła polityczna konkurencja" - czytamy dalej. 

O zwycięstwie PiS przekonanych jest 70 procent widzów programu informacyjnego TVP, 52 procent widzów Polsatu oraz 37 procent widzów TVN.

Więcej w "Rzeczpospolitej".PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama