Reklama

Wrocław: Jacek Sutryk przedstawił program wyborczy

"Za 5-10 lat wszyscy chcemy być dumni z Wrocławia, tak jak jesteśmy już dumni dzisiaj" - mówił Jacek Sutryk, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta. W czasie konwencji programowej przedstawił program rozwoju infrastruktury miejskiej.

Sutryk podkreślił, że ma szczegółowy program uwzględniający potrzeby każdej dzielnicy i osiedla.

Nowe miejsca w żłobkach i place zabaw

"Chcę, by Wrocław był miastem bliżej domu każdego wrocławianina. Miasto to 48 osiedli i chcę by mieszkańcy mieli dostęp do usług społecznych, każde osiedle miało żłobek, miejsce rekreacji kultury, czy agorę - miejsce spotkań i przyjazne dzieciom oraz seniorom. Wiele takich miejsc już istnieje" - mówił Sutryk.

Dodał, że chce zbudować dwa tys. nowych miejsc w żłobkach dla dzieci i zmienić zasady finansowania - wszyscy będą płacić tyle samo, niezależnie czy będzie to placówka publiczna, czy prywatna. Podobne zasady mają obowiązywać w przedszkolach, a do końca pierwszej kadencji powstanie pięć nowych przedszkoli we Wrocławiu - zapowiedział.

Reklama

Zapowiedział budowę placów zabaw dla dzieci, uzupełnienie sieci domów kultury, szczególnie na wrocławskich osiedlach, na których jest dwanaście placówek, a w przyszłości powstanie jeszcze osiem.

Wsparcie dla seniorów

"Chciałbym jeszcze silniej zadbać o senioralną społeczność. Mam już 72 kluby seniorów, wzmocnimy je finansowo. Wdrażamy projekt koperta życia, biuro rzecznika seniora, uniwersytety czwartego wieku. Poprawimy dostęp do usług geriatrycznych, wdrożymy program 'Złota rączka' w ramach drobnych usług dla seniorów" - powiedział Sutryk.

Wrocławski fundusz senioralny ma za jego prezydentury wynosić cztery mln zł rocznie.

Bezpieczeństwo na osiedlach i więcej zieleni

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zadeklarował, że nie chce likwidacji straży miejskiej i powoła dodatkowo 48 strażników osiedlowych, którzy mają raportować na temat "bezpieczeństwa na osiedlach".

Mają powstać nowe 42 parki i zieleńce, a na południu miasta wielohektarowy zielony Klin Wojszycki. Teren zielony ma być w zasięgu spaceru trwającego pięć minut od mieszkania każdego.

Sutryk zapowiedział renowacje i tworzenie nowych boisk sportowych m.in. kompleksu na Praczach Odrzańskich i przy ul. Lotniczej - oraz budowę czterech nowych kompleksów pięciu nowych sportowych hal osiedlowych.

"Odnowimy nasze agory miejskie, małe ryneczki osiedlowe, miejsce spotkań, rewitalizacja. Zadbamy o podwórka i przestrzeń międzyblokową" - zapowiedział kandydat.

Chce rocznie przeznaczyć 10 mln zł na podwórka i zapowiedział kompleksowe wyremontowanie 150 kamienic, które mają być przyłączone do sieci ciepłowniczej.

Usprawnienie komunikacji miejskiej

Sutryk zapowiedział, ze powstaną nowe miejsca parkingowe na osiedlach, także wielopoziomowe parkingi oraz miejsca postojowe na skutery i rowery. W planach jest też budowa punktów elektrycznego ładowania aut na 210 stanowisk.

Kandydat zadeklarował wyremontowanie 250 kilometrów ulic we Wrocławiu.

"Zakupimy 120 tramwajów i 220 autobusów niskopodłogowych, zbudujemy nowe trasy tramwajowe m.in. Nowy Dwór, Jagodno, poprawimy komunikację na Psie Pole, wybudujemy nową zajezdnię. Powstanie linia autobusowa okólna" - mówił Sutryk

Kandydat ma zamiar wybudować 100 km nowych ścieżek rowerowych i 30 mln zł rocznie przeznaczać na program rowerowy, by za pięć lat Wrocław był najbardziej "rowerowym miastem" w Polsce i z tego środka komunikacji korzystało na co dzień przynajmniej 15 proc. mieszkańców.

Sutryk zapowiedział budowę przyjaznej infrastruktury dla użytkowników rzeki. Ma powstać: nowa marina, tramwaj wodny, przestrzeń rekreacyjna, cztery nowe pływalnie oraz pięć nowych kąpielisk.

"Wrocław jest miastem bezpiecznym i stabilnym. Jest miastem nowoczesnym i jesteśmy gotowi zmierzyć się w wyzwaniami na przyszłość. Chcę, by najważniejszym narzędziem prowadzenia "Projektu Wrocław" była komunikacja rozumiana jako dialogiczny sposób zarządzania miasta" - powiedział Sutryk.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy