Reklama

Warszawa: Prawie 16 tys. osób dopisanych do spisu wyborców

Do wtorku do spisu wyborców w Warszawie dopisało się blisko 16 tys. osób; to ponad trzykrotnie więcej niż przed wyborami samorządowym w 2014 r. - poinformował PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

Milczarczyk został spytany przez PAP o to, ile osób zgłosiło chęć głosowania w Warszawie. "15 785 osób na wczoraj. Pewne będzie tych osób więcej. Z dnia na dzień widzimy coraz większe zainteresowanie chęcią dopisania się do rejestru wyborców" - powiedział.

Jak dodał, liczba osób które dopisały się w poszczególnych dzielnicach, jest proporcjonalna do ich wielkości. "Czyli dużo osób dopisuje się na Mokotowie, na Ursynowie, na Pradze Południe, na Woli" - wymieniał.

Porównanie do roku poprzedniego

Dopytywany, czy liczba osób chcących głosować w stolicy jest porównywalna z poprzednimi wyborami samorządowymi, Milczarczyk odparł, że w tym roku zainteresowanie jest znacznie większe. "Podczas tamtych wyborów dopisały się 4354 osoby. Tutaj już mamy zdecydowanie, kilkukrotnie większą liczbę" - zaznaczył.

Reklama

Wniosek o wpisanie do rejestru

Wniosek o wpisanie do stałego rejestru wyborców składa się w urzędzie gminy; powinien on zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer PESEL wnioskodawcy. Do wniosku dołącza się kserokopię ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, pisemną deklarację, w której podaje on swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium Polski. Stałe zamieszkanie oznacza, że stale przebywa się w określonej miejscowości pod konkretnym adresem z zamiarem przebywania w tym miejscu w przyszłości.

Przepisy prawa wyborczego nie określają terminu, do jakiego należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Trzeba jednak pamiętać, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydaje decyzję w tej sprawie w terminie 3 dni. Stąd też wskazane jest, aby złożenie wniosku nie nastąpiło w przeddzień wyborów.

Pierwsza tura w tę niedzielę

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

--

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy