Reklama

Szef sztabu wyborczego PiS podsumował tygodniowy "maraton wyborczy"

Tomasz Poręba, szef sztabu wyborczego PiS, podsumował na środowej konferencji tygodniowy "maraton wyborczy" PiS, czyli spotkania polityków partii w poszczególnych regionach, gdzie prezentowano program wyborczy. "Chcemy mówić o konkretach, o programach, inwestycjach i środkach" - zadeklarował.

Poręba jako najistotniejsze zapowiedzi wymienił m.in. budowę drogi ekspresowej S2, przyspieszenie budowy drogi ekspresowej S17 na terenie województwa mazowieckiego, inwestycje na linii kolejowej Warka-Radom, budowę elektrowni Ostrołęka.

Priorytety dla poszczególnych województw

Wśród priorytetowych inwestycji dla województwa opolskiego polityk PiS wymienił m.in. nowe mosty, budowę zbiornika przeciwpowodziowego na Odrze, dla świętokrzyskiego m.in. budowę nowej sieci transportowej, modernizację dworców kolejowych, wsparcie dla świętokrzyskiej służby zdrowia, dla lubelskiego m.in. budowę drogi S19 w kierunku Białegostoku i realizację programu Mieszkanie plus, dla małopolskiego m.in.: wprowadzenie taniego i ekologicznego ogrzewania i budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, dla dolnośląskiego m.in. program koordynacji leczenia nowotworów i budowę Odrzańskiej Drogi Wodnej, dla podkarpackiego m.in. inwestycje w infrastrukturę drogową, tworzenie nowych linii kolejowych i budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych, dla lubuskiego m.in. przebudowę i modernizację ośmiu dworców kolejowych i stworzenie ponad 200 Otwartych Stref Aktywności,

Reklama

Poręba z obietnic wyborczych PiS dla wielkopolskiego wymienił m.in. budowę drogi S11, budowę pięciu nowych mostów, dla zachodniopomorskiego m.in. budowę drogi S3 Szczecin-Świnoujście, pogłębienie toru wodnego i rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu, dla pomorskiego m.in. budowę drogi S6 w kierunku Lęborka i inwestycje w małych portach i przystaniach morskich, dla warmińsko-mazurskiego m.in. utworzenie Pętli Mazurskiej dookoła Wielkich Jezior Mazurskich i przekop Mierzei Wiślanej, dla podlaskiego m.in. budowę węzła ekspedycyjno-rozdzielczego i budowę Via Carpatii, dla łódzkiego m.in. rozwój łódzkich placówek medycznych i budowę centralnego hubu logistycznego dla Poczty Polskiej, dla kujawsko-pomorskiego m.in. powstanie portalu multimedialnego w Bydgoszczy i rozbudowę sieci wodociągowej, dla śląskiego rozbudowę sieci kolejowej, inwestycje w służbę zdrowia i walkę ze smogiem.

Nie walka, a współpraca i konkrety

"Dotrzymaliśmy słowa w rządzie w 2015 r. i chcemy również, jeśli chodzi o te inwestycje dotrzymać słowa na poziomie samorządowym" - oświadczył szef sztabu wyborczego PiS.

Podkreślił, że zaproponowane inwestycje są już zaplanowane i w dużej mierze zostały na nie zapewnione środki. Przekonywał również, że wszystkie wspomniane inwestycje będą szybciej wdrażane, jeśli PiS zwycięży w wyborach do sejmików wojewódzkich.

"To, na czym nam zależy, to harmonijna współpraca na poziomie rząd-samorząd, a nie walka, emocje i wzajemna kontestacja różnego rodzaju pomysłów, kiedy rządzi w danym regionie opozycja"  - zaznaczył Poręba. "Chcemy mówić o konkretach, o mówimy konkretnych programach, inwestycjach, środkach" - dodał.

Konwencja samorządowa i listy wyborcze

Poręba był pytany o zapowiedzianą na 2 września konwencję samorządową PiS. Jak poinformował, konwencję zainauguruje prezes PiS Jarosław Kaczyński, a w programie przewidziane jest także wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. "Będzie jeszcze jeden moduł tej konwencji, który mam nadzieję wzbudzi duże zainteresowanie, ale nie mogę o nim powiedzieć" - dodał szef sztabu wyborczego partii.

Pytany, czy listy wyborcze PiS zostały już zamknięte odpowiedział, że ostateczny kształt list jest obecnie finalizowany.

Poręba pytany, czy PiS zamierza wejść w ewentualną koalicję z innymi ugrupowaniami w wyborach do sejmików wojewódzkich, odpowiedział, że partia musiałaby poznać konkretną ofertę ze strony tych ugrupowań. "Tak naprawdę te wybory to jest PiS-reszta świata, bo startujemy przeciwko totalnej opozycji, która w 15 na 16 sejmików wojewódzkich rządzi" - mówił. "To zwycięstwo musi być zwycięstwem, które da nam realna władze, bo nie sztuka wygrać, ale rządzić, więc gramy o jak największa liczbę sejmików" - dodał szef sztabu PiS.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama