Reklama

Sutryk i Stachowiak-Różecka z największymi szansami na wygraną we Wrocławiu

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk i kandydatka Zjednoczonej Prawicy Mirosława Stachowiak-Różecka mają największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich we Wrocławia. Sondaże publikowane w lokalnej prasie dają wyraźną przewagę Sutrykowi.

Sutryk to obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu. Kandydat Koalicji Obywatelskiej jest popierany przez wieloletniego włodarza Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który dużo wcześniej zadeklarował, że nie będzie ubiegł się o reelekcję.

Z kolei dla posłanki PiS, kandydatki Zjednoczonej Prawicy, Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, to drugie wybory na prezydenta Wrocław. Cztery lata temu w drugiej turze przegrała z Dutkiewiczem.

Sondaż publikowane przez lokalną prasę dają Sutrykowi kilkunastoprocentową przewagę. Nieliczne jednak wskazują, że walka o fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska rozstrzygnie się w pierwszej turze. Kolejne miejsca, w zależności do sondaży - trzecie lub czwarte, zajmują Katarzyna Obara-Kowalska (Bezpartyjni) oraz Jerzy Michalak - kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka. Ci kandydaci mają, według publikowanych w lokalnej prasie sondaży jednocyfrowe poparcie.

Reklama

"Prezydentura dialogu z mieszkańcami"

Sutryk podkreśla, że ma szeroki poparcie. To z jednej strony Koalicja Obywatelska, SLD i  UED, z drugiej zaś środowisko związane z obecny prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. Stachowiak-Różecka to zaś kandydatka Zjednoczonej prawicy, którą wspierają też takie partie jak np. Partia Republikańska.

Sutryk w kampanii wyborczej kilkakrotnie podkreślał, że polityka społeczna stanowi dziś dla Wrocławia i w ogóle dla polskich samorządów rację stanu. "To, jak Polska będzie wyglądała za kilka, kilkanaście lat jest funkcją tego, jak dziś ułożymy kwestie społeczne" - mówił.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej wielokrotnie też podkreślał, że jego prezydentura będzie "prezydenturą dialogu z mieszkańcami". "Chcę wsłuchiwać się w głos mieszkańców, rad osiedli, organizacji pozarządowych, ruchów miejskich i ruchów społecznych" - mówił w wywiadzie dla PAP. W tym kontekście mówił też o "mądrej decentralizacji władzy w mieście".

W jego programie wyborczym znalazły się kwestie związane z poprawą funkcjonowania komunikacji zbiorowej. Kandydat zadeklarował wyremontowanie 250 kilometrów ulic we Wrocławiu oraz zakup 120 tramwajów i 220 autobusów niskopodłogowych. "Zbudujemy nowe trasy tramwajowe m.in. Nowy Dwór, Jagodno, poprawimy komunikację na Psie Pole, wybudujemy nową zajezdnię. Powstanie linia autobusowa okólna" - mówił Sutryk podczas jednej z konwencji.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zapowiedział też walkę ze smogiem oraz program rewitalizacji wrocławskich kamienic. Zadeklarował kompleksowe wyremontowanie 150 kamienic, które mają być przyłączone do sieci ciepłowniczej.

Program kandydatki PiS

Dla Stachowiak-Różeckiej priorytetem będzie na pewno rozwiązanie problemów komunikacyjnych, w tym likwidacja korków w mieście. "Sposobem na korki we Wrocławiu powinna być bezpłatna komunikacja zbiorowa. Trzeba ją rozbudowywać i rozszerzać na kolejne odcięte od centrum osiedla i doprowadzić do tego, że będzie skuteczną alternatywą dla ruchu samochodowego" - mówiła poseł PiS.

Zapowiedziała też finansowe wsparcie ze strony miasta dla małoinwazyjnego leczenia nowotworów, leczenia bezpłodności metodami endoskopowymi. Stachowiak-Różecka chce również rozwijać nocną i świąteczną opiekę zdrowotną oraz wybudować nowe hospicjum we Wrocławiu. W polityce społecznej jej program to m.in. więcej asystentów rodziny, usuwanie barier architektonicznych na osiedlach, organizowanie opieki wytchnieniowej dla rodzin osób z niepełnosprawnością.

W walce ze smogiem jej celem jest, aby wszystkie kamienice komunalne zostały podłączone do sieci ciepłowniczej do końca kadencji. Chce zwiększenia o 400 hektarów zalesienia na osiedlu Osobowice; obecnie na terenach miasta jest ponad 870 hektarów lasów.

Lepsze wykorzystanie Odry do celów turystycznych i rekreacyjnych m.in. budowa mariny oraz przywrócenie na rzece funkcji transportowych i gospodarczych - to postulaty dotyczące rozwoju infrastruktury rzeki.

Budżet gminy i pieniądze powinny być solidarnie dystrybuowane do wszystkich mieszkańców - to kolejny punkt programu kandydatki Zjednoczonej Prawicy, która zapowiedziała też podwyższenie wynagrodzeń wśród urzędników średniego i niższego szczebla.

Wybory samorządowe odbędą w najbliższą niedzielę.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy