Reklama

Sejmowa komisja za głosowaniem korespondencyjnym dla niepełnosprawnych

Sejmowa komisja poparła w poniedziałek poprawkę Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS, która przewiduje umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.

Nowela Kodeksu wyborczego przyjęta przez Sejm znosiła możliwość głosowania korespondencyjnego. Senat opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.

Posłowie sejmowej Komisji nadzwyczajnej - która w poniedziałek rozpatruje senackie poprawki do noweli Kodeksu wyborczego - poparli jednogłośnie poprawkę, która przewiduje umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.  

Posłowie opozycji poparli poprawkę, ale wskazywali, że możliwość głosowania korespondencyjnego została ograniczona, ponieważ nie będą mogły z niej korzystać osoby mieszkające za granicą oraz osoby starsze.

Reklama

Poseł PO Marcin Kierwiński stwierdził, że umożliwienie głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym to "ruch w dobrym kierunku". "Wciąż jednak nie wszyscy mogą głosować korespondencyjnie. Nadal jest to działanie mające obniżyć frekwencję" - zaznaczył Kierwiński.

Podobnie poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział, że ludowcy "z satysfakcją odnotowują postęp w zrozumieniu istoty głosowanie korespondencyjnego", ale zaznaczył, że poprawka nie uwzględnia osób starszych oraz Polaków mieszkających za granicą.

Z kolei poseł PO Mariusz Witczak ocenił, że do podjęcia tej poprawki przyczyniła się "presja" wywarta na PiS przez opinię publiczną w tej sprawie

Poseł PiS Łukasz Schreiber stwierdził, że zmiana zaproponowana przez Senat nie wynika z presji opinii publicznej. "Istota procesu legislacyjnego polega na dyskusji, w toku której zmienia się ustawy" - powiedział.

Z kolei inny poseł PiS Marcin Horała przekonywał, że intencją Prawa i Sprawiedliwości "nie było ograniczanie praw niepełnosprawnych", a jedynie zwiększenie uczciwości głosowania. Dodał, że wprowadzenie głosowania korespondencyjnego dla osób niepełnosprawnych "jest rozwiązaniem dobrym i akceptowalnym".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy