Reklama

Schetyna dla "Rz": Jesteśmy gotowi na zamach PiS na ordynację

Szef PO Grzegorz Schetyna w wywiadzie dla piątkowej "Rzeczpospolitej", zapewnił, że część nazwisk kandydatów PO na prezydentów miast będzie ujawniona już 16 grudnia. Schetyna dodał, że prezydent Krakowa Jacek Majchrowski może liczyć na poparcie Platformy, jeśli będzie chciał "obronić Kraków przed PiS".

Grzegorz Schetyna obawia się, że nowa ordynacja może ograniczyć podmiotowość wyborczą. "Może być jedna tura wyborów, zostanie zmniejszona liczba mandatów w okręgu, może być restrykcyjne podejście do możliwości startowania komitetów niezależnych" - stwierdza na łamach "Rzeczpospolitej".

Dodał, że te zmiany muszą wymusić odpowiednią reakcję PO. "Jesteśmy gotowi na ten zamach PiS na ordynację wyborczą" - zapowiedział.

Schetyna zdradził, że część nazwisk kandydatów na prezydentów dużych miast, wystawionych przez PO, będzie ujawniona 16 grudnia. Kolejne personalia poznamy w styczniu i lutym.

Reklama

Lider PO podkreślił potrzebę konsolidacji wystawionych przez PO kandydatów i nie wykluczył współpracy Platformy Obywatelskiej z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi.

Jak dodał, PO jest gotowa poprzeć Jacka Majchrowskiego, obecnego prezydenta Krakowa, jeśli ten zechce "obronić Kraków przed PiS", co jego zdaniem - w odróżnieniu od indywidualnych ambicji - jest najważniejszym zadaniem kandydatów.

"PO przeciw projektowi fundamentalistów"

Szef Platformy Obywatelskiej odniósł się również do sondaży, według których rządząca partia cieszy się aż 47 proc. poparciem. Schetyna podkreślił, że nie wierzy w wyniki tego sondażu, zauważając, że zjednoczona opozycja ma szansę pokonać PiS.

Schetyna mimo wszystko wyklucza koalicję z lewicą, gdyż ta - zdaniem posła - "nie chce współpracować sama ze sobą".

"PO jest przeciwko projektowi fundamentalistów zaostrzania ustawy antyaborcyjnej. PiS może zaostrzyć ustawę, dlatego , co  niewątpliwie doprowadzi do kolejnych czarnych protestów. Musimy utrzymać aktualny kompromis" - zapowiada lider PO.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy