Reklama

Rozpoczęły się rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelską a PSL

"Rozpoczęliśmy rozmowy koalicyjne między Koalicją Obywatelską a Polskim Stronnictwem Ludowym" – poinformował w czwartek obecny marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak (PO). Koalicja Obywatelska zdobyła w niedzielnych wyborach najwięcej mandatów w sejmiku wielkopolskim.

W niedzielnych wyborach Koalicja Obywatelska uzyskała 15 mandatów, 13 mandatów przypadło PiS. PSL zdobyło siedem mandatów, SLD Lewica Razem - trzy, Bezpartyjni Samorządowcy - jeden mandat. Cztery lata temu PO zdobyła w 39-osobowym sejmiku województwa 13 mandatów, PSL - 12 mandatów. PiS wprowadził ośmiu radnych, SLD Lewica Razem - czterech, a dwa mandaty przypadły KWW Ryszarda Grobelnego Teraz Wielkopolska.

W obecnej kadencji regionem rządzi koalicja PO-PSL. W czwartek na konferencji prasowej Marek Woźniak powiedział, że rozpoczęto już rozmowy koalicyjne.

Reklama

Rozmowy o kształcie przyszłego zarządu

"W wyborach Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, PSL - siedem. To tworzy stabilną większość 22 głosów i rozpoczynamy proces rozmów o kształcie przyszłego zarządu, o kształcie sejmiku, o kwestiach podziału zadań, o celach, które wspólnie będziemy realizować" - mówił Woźniak.

Dodał, że kadencja obecnego sejmiku trwa do 16 listopada, zatem "po 16 listopada w ciągu tygodnia będzie zwołane przez komisarza wyborczego pierwsze posiedzenie sejmiku, na którym sejmik się ukonstytuuje". "Radni złożą ślubowania, wybierzemy - mam nadzieję - osoby funkcyjne, w tym zarząd i rozpoczniemy pięcioletnią kadencję" - dodał.

"Wielkopolska wybrała europejską perspektywę"

Marszałek na konferencji prasowej podziękował także wszystkim wyborcom. Jak mówił, "Wielkopolska wybrała europejską perspektywę, czyli zdecydowane pójście w kierunku europejskich standardów, zgodne zresztą z hasłem, które jako Koalicja Obywatelska mieliśmy - 'Wielkopolska: Europejski region aktywnych ludzi'" - podkreślił.

"Mieszkańcy okazali się bardzo aktywni, udział w wyborach był rzeczywiście imponujący. Bardzo nas to cieszy, bo taka aktywność społeczna i świadomość, że głos waży - jest bardzo pozytywnym przejawem. I też nie da się ukryć, że na pewno była to odpowiedź na apel o to, aby bronić Wielkopolski, samorządu, wartości europejskich, które są nam bliskie - Wielkopolskę udało się obronić, co mnie bardzo cieszy" - dodał Woźniak.

Anna Jowsa

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy