Reklama

​Poznań: Wydano 3,2 tys. decyzji o dopisanie do rejestru wyborców

​Do czwartku wydano w Poznaniu 3,2 tys. decyzji o dopisanie do rejestru wyborców; kolejnych 1,2 tys. czeka na rozpoznanie - poinformował poznański magistrat. W poprzednich wyborach samorządowych, 4 lata temu, wnioski o dopisanie do rejestru złożyło ok. 450 osób.

Poznański magistrat poinformował, że zainteresowanie dopisaniem do rejestru wyborców w Poznaniu wskazuje na to, że przed pierwszą turą rozpatrzonych zostanie łącznie ok. 4,4 tys. wniosków.

Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP Bartosz Pelczarski poinformował, że do czwartku zostało wydanych 3,2 tys. decyzji. "Na rozpatrzenie czeka jeszcze 1,2 tys. wniosków złożonych przez internet. Nadal zgłaszają się do nas poznaniacy, którzy chcą się dopisać do rejestru. Otrzymają decyzje, ale już po pierwszej turze wyborów" - podkreślił.

Reklama

Dodał, że od poniedziałku, by sprawnie obsłużyć wszystkich poznaniaków, wnioski przyjmowało i rozpatrywało nie trzech - jak ma to miejsce standardowo - ale ponad 30 urzędników. Wielu z nich pracowało również w weekend. Choć "numerki" w urzędzie można było pobierać do godziny 15.30, rozpatrywanie wniosków trwało do ostatniego klienta, nawet do godz. 20.

Urząd Miasta Poznania wskazuje, że osób chcących dopisać się do rejestru wyborców jest 10 razy więcej niż cztery lata temu - wówczas wydano jedynie ok. 450 decyzji.

Poznański magistrat podkreślił w komunikacie, że osoby, które nie zdążyły dopisać się do rejestru wyborców do środy, nadal mogą to zrobić. Decyzja zostanie jednak wydana już po pierwszej turze wyborów - prawo daje na to urzędnikom trzy dni.

"Jeśli jednak ktoś chce wziąć udział w niedzielnych wyborach, a nie jest wpisany do rejestru w Poznaniu, ma na to jeszcze szansę. Wystarczy zameldować się na stałe - wówczas wpis do rejestru następuje automatycznie i nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności. Zameldować można się do końca dnia pracy urzędu w piątek, we wszystkich lokalizacjach Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych tj. na ul. Gronowej 22 a, ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404 oraz na Libelta 16/20" - poinformował magistrat.

Każdy, kto chce wpisać się do rejestru wyborców, powinien przedstawić komplet dokumentów. Są wśród nich: dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu, dodatkowo kserokopia); wniosek o wpisanie do rejestru wyborców (można go pobrać w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz deklaracja z danymi, która również jest do pobrania w BIP.

Trzeba również przedstawić dokument, który potwierdza związki z miastem; może to być akt własności mieszkania lub umowa najmu, umowa o pracę czy zaświadczenie o zatrudnieniu. Można również przedstawić oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym wyborca mieszka, albo oświadczenie z organizacji społecznych lub stowarzyszeń, potwierdzających stałe związki z Poznaniem.

Urząd Miasta Poznania przypomina, że do rejestru mogą wpisać się osoby, które mieszkają na stałe w Poznaniu, ale nie są tu zameldowane, bezdomni mieszkańcy miasta oraz poznaniacy, którzy nie mieszkają pod swoim adresem stałego zameldowania. Dopisać mogą się również mieszkańcy Poznania, którzy nie mają obywatelstwa polskiego, ale są obywatelami UE.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października, zaś druga tura wyborów - 4 listopada.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy