Reklama

PO rozpoczęła oficjalnie kampanię. "Symboliczny dzień"

"W wyborach samorządowych po raz pierwszy od 2015 r., kiedy PiS przejął władzę, będziemy mogli rozliczyć ich niekompetentne rządy" - oświadczył kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak przekonywał, PO jest gwarantem, że Polska dalej będzie mogła się rozwijać na miarę swoich ambicji.

We wtorek na terenie kompleksu sejmowego odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, w której udział wzięli: lider PO Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek, europoseł Janusz Lewandowski oraz kandydat na prezydenta stolicy Rafał Trzaskowski.

"Symboliczny dzień"

Schetyna podkreślił na konferencji prasowej, że jest to "symboliczny dzień", ponieważ został ogłoszony termin wyborów samorządowych. "Rozpoczyna się oficjalnie kampania wyborcza" - podkreślił. Z rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, które we wtorek opublikowano w Dzienniku Ustaw, wynika że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października 2018 roku. Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

Reklama

Schetyna pytany o termin wyborów samorządowych powiedział, że spodziewał się takiej daty. "Już były takie sygnały na korytarzach sejmowych, że to pierwszy z możliwych (terminów), ale jednocześnie przed 11 listopada. Także uważam, że jest w porządku. To jest naturalna propozycja" - ocenił.

Lider Platformy podkreślił także, że będą to "ważne wybory", ponieważ będą one "pierwszym krokiem" przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego. Według Schetyny będzie to "proces, droga, do tego, żebyśmy potwierdzili naszą obecność w Unii Europejskiej, żebyśmy dali Polsce gwarancję bezpieczeństwa, rozwoju, wykorzystania cywilizacyjnej szansy".

Szef PO zaznaczył, że "dzisiaj coraz częściej mówi się o Polexicie, o tym, że Polska nie znajduje relacji i partnerów w Europie, że polski rząd buduje konflikty, buduje problemy, jest tym, który w Europie przynosi kłopoty".

Czas na rozliczenia

Schetyna był też pytany przez dziennikarzy, czy PO wraz z Nowoczesną planuje jakiś duży start kampanii samorządowej. Lider PO poinformował, że 8 września w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa Koalicji Obywatelskiej. "Planujemy na 8 września wspólne spotkanie rad krajowych, przedstawienie programu, kandydatów, już będziemy wtedy gotowi i rozpoczniemy pełną kampanię Koalicji Obywatelskiej" - oświadczył lider Platformy. 

Również zdaniem Trzaskowskiego, wybory samorządowe będą miały "niesłychanie doniosłe znaczenie". "Po raz pierwszy od 2015 r., kiedy PiS przejął władzę w Polsce, będziemy mogli rozliczyć niekompetentne rządy PiS, które zsyłają nas na margines UE" - powiedział. Jak dodał, będzie to też pierwszy krok do odsunięcia PiS od władzy.

Trzaskowski przekonywał, że Platforma jest "gwarantem tego, że Polska dalej będzie mogła się rozwijać na miarę swoich ambicji".

"Ważne elementy załamały się"

Buzek podkreślił z kolei, że przed wyborami samorządowymi, warto pamiętać, że nasze uczestnictwo w UE jest "rękojmią i gwarancją (tego), że będzie się nam powodziło w przyszłości".

"Dwie dekady temu negocjowaliśmy nasze wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego i do Unii Europejskiej. To nam się w pełni udało. Nie było to łatwe i potrzeba było wielkiego wysiłku. Potem mieliśmy referendum, w którym wspólnie - jak kraj, wszystkie Polki i Polacy - podjęliśmy zobowiązania i marzyliśmy o wielkim skoku cywilizacyjnym" - przypomniał b. premier.

W jego ocenie, ten "skok cywilizacyjny" udał się Polsce, bo m.in. wypełnialiśmy nasze zobowiązania w kraju i poza jego granicami, mieliśmy "zakodowaną" podstawową zasadę solidarności oraz potrafiliśmy negocjować i rozmawiać. "Mam dzisiaj takie wrażenie, że te ważne elementy naszego uczestnictwa w życiu międzynarodowym załamały się" - stwierdził Buzek.

Zdaniem Lewandowskiego, "Polska PiS" nie ma na arenie międzynarodowej wiarygodności, ani zdolności budowania sojuszy. Jak podkreślił, obecne rządy zaprowadziły nasz kraj do "oślej ławki" Unii. "Przekłada się to również na możliwość pozyskiwania funduszy europejskich" - wskazał. Ocenił również, że Polska jest osamotniona i zagraża to jej bezpieczeństwu.

Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się 21 października, w godzinach 7-21. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia rusza kampania wyborcza.

Lubnauer: Koalicja Obywatelska jest przygotowana na wybory

Szefowa Nowoczesnej oświadczyła z kolei w rozmowie z PAP, że dla Koalicji Obywatelskiej każdy termin wyborów jest dobry, ponieważ koalicja jest na wybory samorządowe przygotowana. "Jako koalicja jesteśmy przekonani, że mamy duże szanse na wygranie w większości miast. Mamy bardzo dobrych kandydatów, czy we Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, czy w Lublinie. Dodatkowo będziemy mieli silne listy do sejmików wojewódzkich" - mówiła Lubnauer.

"Mamy już kandydatów w większości miast. Mamy listy do sejmików wojewódzkich, pozostało nam dokonać drobnych korekt. Jesteśmy przekonani, że podczas tych wyborów problem będzie miała jedynie Państwowa Komisja Wyborcza, bo ze względu na zmianę ordynacji istnieje konieczność znalezienia dwa razy większej liczby osób do komisji" - wskazywała. "Nowoczesna będzie zachęcać wszystkich do pójścia do komisji wyborczych, żeby patrzeć na ręce, ponieważ nowa ordynacja dała również furtkę do fałszowania znaku X na karcie wyborczej, w związku z tym szczególnie ważna będzie kontrola społeczna" - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Zdaniem Lubnauer stawka wyborów samorządowych jest wysoka, ponieważ to właśnie one zadecydują, jaka będzie Polska lokalna. W jej ocenie, powinna ona być nowoczesna, zdecentralizowana, mądrze korzystająca ze środków UE i otwarta na potrzeby mieszkańców, transparentna.

Szefowa Nowoczesnej zapowiedziała, że w najbliższym czasie Koalicja Obywatelska przedstawi kolejnych kandydatów na prezydentów miast. Z kolei na początku września - jak mówiła - zapewne odbędzie się ogólnopolska konwencja koalicji. Wtedy też zostanie przedstawione hasło wyborcze Koalicji Obywatelskiej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy