Reklama

Michał Wypij kandydatem na prezydenta Olsztyna

- Reprezentujący Zjednoczoną Prawicę Michał Wypij to pierwszy ogłoszony oficjalnie kandydat na prezydenta Olsztyna. Inne ugrupowania nie ujawniają na razie nazwisk kandydatów. PO i Nowoczesna nie wykluczają jednak poparcia obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza.

O tym, kto będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Olsztyna, poinformował w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wypij jest przewodniczącym Porozumienia na Warmii i Mazurach, a od grudnia 2015 r. doradcą w gabinecie politycznym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina. Ma 32 lata, z wykształcenia jest politologiem i historykiem.

Już pod koniec ub. roku zaprezentował się po raz pierwszy lokalnym mediom jako "najpoważniejszy kandydat obozu prawicy" w wyborach na prezydenta Olsztyna. Ogłosił wtedy, że czeka jeszcze na ostateczną decyzję, ale o jego kandydaturze wie kierownictwo PiS na Nowogrodzkiej, które ją zaakceptowało.

Reklama

Nie potwierdzali tego wówczas działacze warmińsko-mazurskiego PiS. Okręgowy pełnomocnik PiS Jerzy Szmit mówił, że nic mu o tym nie wiadomo i zapowiadał, że kandydat musi uzyskać wsparcie ze strony szeroko rozumianego środowiska prawicy, w tym członków i sympatyków PiS.

"Ustalenie koalicyjne"

W czwartek Szmit nie chciał szerzej komentować ogłoszenia kandydatury Wypija. Powiedział jedynie PAP, że "jest to ustalenie koalicyjne".

Przedstawiciele innych ugrupowań politycznych nie ogłosili dotychczas nazwisk swoich kandydatów na prezydenta Olsztyna. W rozmowie z PAP deklarowali natomiast, że ogłoszenie kandydata Zjednoczonej Prawicy w żaden sposób nie wpływa na plany ich działań przed wyborami.

Szef warmińsko-mazurskiej PO, poseł Jacek Protas powiedział PAP, że jest już przesądzona regionalna koalicja z Nowoczesną i wystawienie wspólnych kandydatów do sejmiku, zdecydowanej większości powiatów i w trzech największych miastach, w tym Olsztynie. "Nie chcę niczego uprzedzać. Nazwiska kandydatów w miastach prezydenckich zaprezentujemy na konwencji w Olsztynie i będzie to, myślę jeszcze w maju" - dodał.

Szczegółów dotyczących kandydatów przyszłej koalicji nie chciał też ujawnić przewodniczący regionalnych struktur Nowoczesnej poseł Mirosław Pampuch.

Platforma i Nowoczesna nie wykluczają natomiast, że w wyborach prezydenckich w Olsztynie mogą udzielić poparcia obecnemu włodarzowi miasta Piotrowi Grzymowiczowi. "Nie jest tajemnicą, że rozmawiamy z panem prezydentem Grzymowiczem w tej kwestii. Natomiast dopóki ostateczne decyzje nie zapadły, to nie będę niczego publicznie deklarował" - stwierdził Protas.

Grzymowicz jest prezydentem od 2009 r., gdy odwołano w referendum jego poprzednika Czesława Małkowskiego. W wyborach w 2014 r. był kandydatem niezależnym. Przed drugą turą wyborów, w której wyprzedził Małkowskiego o 500 głosów, poparły go PO, PiS i PSL. Urzędujący prezydent nie ogłosił dotychczas oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję.

Własnego kandydata zamierza wystawić komitet wyborczy SLD. Miejskie struktury Sojuszu mają go wskazać w połowie maja.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy