Reklama

Majchrowski: To, co dla rządu jest niewykonalne, wprowadzę w Krakowie

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski obiecał, że jeśli wygra wybory samorządowe to wprowadzi 500 plus dla niepełnosprawnych. - Oglądałem protest w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych, walczących o godne życie dla swoich dorosłych dzieci. To, co dla rządu jest niewykonalne mam nadzieję, że uda się w Krakowie - powiedział Majchrowski.

Prezydent Krakowa zapowiedział, że jeśli wygra to w przyszłej kadencji chciałby wprowadzić zasiłek 500 zł wypłacany co miesiąc w gotówce rodzinie z osobą niepełnosprawną. Na pewno taka pomoc objęłaby rodziny z dorosłymi niepełnosprawnymi, ale być może także takie z dziećmi. - Szczegóły mają zostać dopracowane - powiedział prezydent i zapewnił, że na ten program znalazłby pieniądze w przyszłorocznym budżecie.

- Oglądałem protest  w Sejmie opiekunów osób niepełnosprawnych, walczących o godne życie dla swoich dorosłych dzieci. To, co dla rządu jest niewykonalne, mam nadzieję, że uda się w Krakowie. Wydaje mi się, że akurat ta grupa - dorosłych niepełnosprawnych, którzy pozbawieni są opieki rodziny -  powinna mieć wsparcie  - powiedział Majchrowski. Szacuje, że rocznie miasto wydawałoby na realizację tego programu 2,5 mln zł.

Reklama

Prezydent zapowiedział także, że planuje uruchomienie ośrodka dla osób chorych na autyzm. Znalazłyby się tam osoby dorosłe, które nie mają już opieki rodziny.

Chciałby także zwiększyć finansowanie ośrodków dla seniorów. - Mam wrażenie, że wielu kandydatów zapomina o tym, że nie wszyscy w Krakowie są młodzi i bogaci. 20 proc. mieszkańców naszego miasta to osoby po 60 roku życia - przypomniał prezydent Krakowa.

Dla osób po 75. roku życia, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, prof. Jacek Majchrowski planuje zorganizować tzw. opiekę wytchnieniową. Polegałoby to na odciążeniu ich rodzin, które muszą czasem takimi osobami zajmować się przez cały czas. - Taka osoba potrzebuje czasem wyjechać na 2 tygodnie, a wtedy miasto zapewniłoby opiekę na ten czas - wyjaśniał prof. Majchrowski.

Ma być także rozwijany istniejący już program "Złota Raczka" skierowany do osób, które ze względu na wiek lub chorobę nie są w stanie wykonać prostych napraw w swoim domu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama