Reklama

Lubnauer: Jesteśmy bliżej niż dalej zbudowania koalicji opozycji

Budowanie szerokiej koalicji przed wyborami samorządowymi jest dla opozycji bardzo ważne; jesteśmy bliżej niż dalej jej stworzenia - mówiła w piątek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Dodała, że oprócz PO, PSL czy SLD mogłyby się w niej znaleźć też ruchy miejskie i kobiece.

Lubnauer była pytana w Polskim Radiu 24 o to, czy Nowoczesnej "jest bliżej do SLD czy PO". "Wyjątkowe czasy czasami wymagają wyjątkowych rozwiązań i budowanie szerokiej, wielkiej koalicji jest dla opozycji bardzo ważne" - powiedziała.

Dopytywana, czy w tej koalicji mogłaby się znaleźć Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej, odparła: "Z jednej strony PO, z drugiej SLD, z trzeciej - tam gdzie się da, PSL". Oceniła, że Polskie Stronnictwo Ludowe byłoby "bardzo ważnym elementem" takiej koalicji. 

"Na razie oni (PSL) deklarują, że nie chcą do sejmiku startować w ramach koalicji tylko samodzielnie; zobaczymy jakie będą sondaże" - dodała.

Reklama

Na uwagę, że szef PO Grzegorz Schetyna oraz inni liderzy opozycji również wielokrotnie mówili o potrzebie zjednoczenia i nic jak dotąd z tego nie wynikło, Lubnauer odpowiedziała, że rozmowy wciąż trwają.

"Jesteśmy, mogę powiedzieć, bliżej niż dalej, niż jakiś czas temu, stworzenia takiej koalicji" - przekonywała.

Zdaniem Lubnauer, poza partiami politycznymi, powinny się w niej znaleźć również ruchy miejsce i kobiece. "Koalicja powinna być maksymalnie szeroka po to, żeby móc zatrzymać PiS z prostego powodu; nigdy w państwie nie jest dobrze, jeżeli jest skrajna nierównowaga" - oświadczyła. 

Według niej w Polsce przejawia się ona w "niedemokratycznym przejmowaniu przez PiS Trybunału Konstytucyjnego" czy prokuratury.

"Jestem przekonana, że wszyscy widzą, że to jest konieczność (budowanie koalicji), że to wyzwanie chwili, że to jest wyjątkowa sytuacja; mamy zakłamywanie rzeczywistości przez PiS" - przekonywała szefowa Nowoczesnej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy