Kraków: Sprawdzili wypowiedzi kandydatów
Trwa intensywna kampania przed wyborami samorządowymi 2018. Kandydaci na prezydentów największych miast składają obietnice i prezentują wizje zmian. Czy w trakcie swoich wystąpień zawsze mówią prawdę? Dobrze znają fakty, do których się odnoszą? Analitycy demagog.org sprawdzili kandydatów na prezydenta Krakowa.
Analitycy z portalu demagog.org.pl współpracują z Interią w ramach akcji #WybieramŚwiadomie i sprawdzają prawdomówność kandydatów na prezydentów miast, w oparciu o narzędzie fact-check.
Wypowiedzi kwalifikowane są jako "prawda", "fałsz", "manipulacja" albo "nieweryfikowalne".
Tym razem demagog przyjrzał się kandydatom na prezydenta Krakowa. Jak wypadli kandydaci?
Jacek Majchrowski
Wypowiedź: W rankingu jakości życia Kraków zajął trzecie miejsce.
Zakwalifikowano jako: PRAWDA
Uzasadnienie: W Tweecie opublikowanym na profilu prezydenta Jacka Majchrowskiego poruszony został temat miejsca, jakie Kraków zajął w ostatnim raporcie dotyczącym jakości życia w polskich miastach. Ranking tworzony jest przez tygodnik Polityka oraz Akademię Górniczo Hutniczą.
W ostatnim rankingu Kraków uzyskał średnią na poziome 95,88, co przełożyło się na trzecie miejsce w zestawieniu. Pierwsze miejsce zajął Sopot, drugie Warszawa. Jakość życia w miastach określana jest na podstawie dziesięciu obszarów: edukacja, praca, mieszkania, środowisko, zdrowie, bezpieczeństwo, społeczność, czas wolny, samorząd oraz transport i łączność.
W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy z prawdziwą.
Łukasz Gibała
Wypowiedź: Jak popatrzymy na te ostanie 4 lata no to rzeczywiście nie wybudowano ani jednej nowej linii tramwajowej.
Zakwalifikowano jako: PRAWDA
Uzasadnienie: Łukasz Gibała w trakcie spotkania zorganizowanego przez Klub Jagielloński w ramach cyklu Kraków Decyduje poruszył temat komunikacji miejskiej w Krakowie.
W latach 2014-2018 nie został rozpisany i sfinalizowany żaden przetarg na budowę linii tramwajowej.
Zaznaczyć jednak trzeba, iż trwają prace nad nowymi liniami tramwajowymi w Krakowie. Pod koniec 2016 r. rozstrzygnięty został przetarg na budowę Trasy Łagiewnickiej, w ramach której powstanie nowa linia tramwajowa. Ponadto, w 2017 r. podpisano umowę na realizację nowej linii tramwajowej Krowodrza Górka - Narodowa Górka. W latach 2014-2018 postępował także rozwój taboru tramwajowego w Krakowie. Jako przykład podać można zakup 36 nowych składów, które dotarły do Krakowa w 2015 r.
W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Małgorzata Wassermann
Wypowiedź: Kraków nie korzysta z programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej za czasów prezydentury Jacka Majchrowskiego.
Zakwalifikowano jako: PRAWDA
Uzasadnienie: Małgorzata Wassermann, kandydatka na prezydenta miasta Krakowa, w poście opublikowanym na portalu Facebook zwróciła uwagę na to, że Kraków nie korzysta z jednego z państwowych programów rozwoju infrastruktury. Do jej słów odniósł się prezydent Majchrowski twierdząc, iż program skierowany jest jedynie do mniejszych miast i terenów wiejskich.
Celem Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 jest wdrożenie standardów bezpieczeństwa ruchu drogowego w infrastrukturze drogowej.
Miasto Kraków w latach 2016-2018 nie otrzymało żadnych środków w ramach programu.
Nie jest również prawdą to, że program skierowany jest jedynie do mniejszych miast i terenów wiejskich. Przytoczony przez Jacka Majchrowskiego komunikat, na co też zwróciła uwagę Małgorzata Wassermann, odnosił się do Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.
Jednak zaznaczyć trzeba, iż w przypadku Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 wyszczególnionych jest sześć kryteriów, które powiaty i gminy muszą spełniać aby móc korzystać z dofinansowania. Te kryteria to: kryterium techniczne, kryterium sieciowe, kryterium dostępności komunikacyjnej, kryterium dochodowe, kryterium kontynuacji ciągu, kryterium brd (wpływ zadania na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadku drogowego na obszarach o najwyższym poziomie wypadkowości).
W związku z powyższymi danymi wypowiedź uznajemy z prawdziwą.
Konrad Berkowicz
Wypowiedź: Ja 4 lata temu w wyborach do Rady Miasta [Krakowa] zdobyłem więcej głosów niż połowa obecnych radnych.
Zakwalifikowano jako: PRAWDA
Uzasadnienie: Konrad Berkowicz kandydował w roku 2014 do Rady Miasta Krakowa w okręgu nr 4 otrzymując 1927 głosów. Na 43 radnych miasta, 22 zanotowało w tych wyborach niższy wynik od Konrada Berkowicza.
Konrad Berkowicz w 2014 r. nie uzyskał mandatu radnego. W związku z powyższymi danymi, wypowiedź uznajemy za prawdziwą.
Opublikowaliśmy wypowiedzi kandydatów, dla których poparcie w sondażach przekracza 5 proc. głosów. Wypowiedzi pozostałych kandydatów można zleźć na stronie demgog.org