Reklama

Konwencja PiS w Zielonej Górze: Prezydent dla człowieka, nie ponad nim

Kandydat PiS na prezydenta Zielonej Góry zaprezentował w sobotę pięć głównych punktów programu wyborczego. Na konwencji PiS obecni byli również prezes partii Jarosław Kaczyński oraz szef rządu Mateusz Morawiecki.

Zarówno prezes PiS, jak i szef rządu byli w sobotę gośćmi konwencji regionalnej PiS w Zielonej Górze z udziałem lokalnych działaczy tej partii oraz kandydatów w wyborach samorządowych, m.in. kandydata na prezydenta Zielonej Góry Piotra Barczaka.

"Najbardziej kosztowne dla Polski byłyby rządy PO i PSL" - przekonywał Morawiecki. Wyraził opinię, że politycy poprzedniego rządu "bardzo często nie dbali o politykę w poszczególnych obszarach, o szczelność naszego systemu podatkowego, o bezpieczeństwo wewnętrzne, zamykali posterunki policji". "To był koszt i to byłby koszt, gdyby w końcu ludzie nie zaufali nam na poziomie rządowym, centralnym" - mówił.

Reklama

Z kolei kandydat PiS na prezydenta Zielonej Góry Piotr Barczak przekonywał, że "na każdym szczeblu funkcjonowania i w każdym wieku człowieka samorząd, miasto, przede wszystkim prezydent powinien być dla człowieka, a nie ponad człowieka".

"Jeżeli chcemy, żeby tutaj ludzie pozostawali, a nie uciekali za granicę, całkiem niedaleko, i tam wspierali tamtą gospodarkę, ale by wspierali naszą, zielonogórską - tę lubuską i polską - gospodarkę, musimy im stworzyć godne warunki funkcjonowania tu gdzie są" - mówił.

Pięć punktów programowych

Zapowiedział m.in. utworzenie Zielonogórskiego Centrum Rodziny, utworzenie nowych żłobków, modernizację szkół w mieście, stworzenie specjalnego systemu dla start-upów, budowę tanich mieszkań dla młodych ludzi czy stworzenie klubów seniora.

W programie PiS dla regionu jest pięć głównych punktów. Pierwszy to zapowiedź remontu i modernizacji dworców kolejowych w Gorzowie, Nowinach Wielkich, Babimoście, Świebodzinie, Sulechowie, Żaganiu, Rzepinie i Witnicy. Drugi mówi o poprawie zabezpieczenia przeciwpowodziowego nadodrzańskich powiatów i budowie dwóch nowych mostów - na Odrze i Warcie.

Kolejny punkt programu zakłada wybudowanie w regionie ponad 200 stref aktywności, czyli miejsc wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Koleje zadanie, jakie stawia przed sobą PiS, to przywrócenie przewozów pasażerskich w relacjach Głogów - Wschowa - Leszno oraz Zielona Góra - Krosno Odrzańskie - Gubin. PiS zapowiada także, że co najmniej 11 lubuskich gmin włączy się do realizacji programu Mieszkanie plus.

Kandydaci PiS

Liderami lubuskich list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmiku wojewódzkiego zostali w większości obecni radni wojewódzcy. W Zielonej Górze będzie nim Zbigniew Kościk, w okręgu obejmującym Żary i Krosno Odrzańskie Tadeusz Ardelli, w okręgu tworzonym przez Międzyrzecz, Świebodzin i Słubice szef zielonogórskiej "Solidarności" Bogusław Motowidełko, w Gorzowie Marek Surmacz, a w okręgu obejmującym Nową Sól, Żagań i Wschowę listę będzie otwierała Małgorzata Gośniowska-Kola.

PiS wystawi także kandydatów do większości rad gmin i powiatów oraz w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów. W Gorzowie Wlkp. o urząd prezydenta powalczy obecny przewodniczący rady miasta Sebastian Pieńkowski, a w Zielonej Górze Barczak, który jest radnym i szefem klubu radnych PiS.

Po konwencji "Winobranie"

Po konwencji premier Mateusz Morawiecki odwiedził Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku. Spotkał się tam z producentami wina, którzy uczestniczą w prezentacji ok. 30 regionalnych winnic oraz ich produktów.

W sobotę rozpoczęły się bowiem dni Zielonej Góry nazywane "Winobraniem". Ich nazwa nawiązuje do bogatych tradycji winiarskich, będących wizytówką tego lubuskiego miasta. Podczas zwiedzania Miasteczka Winiarskiego premier zapoznał się z prezentacjami win i rozmawiał z ich producentami.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast została zaplanowana na 4 listopada.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama