Reklama

Konwencja PiS w Bydgoszczy. Kaczyński: PO ma sojuszników lewaków

Jak ktoś nie ma prawdziwych idei, nie jest ideowy, to kieruje się interesami; koniunkturalizm jest rzeczą niedobrą - podkreślił w niedzielę podczas regionalnej konwencji samorządowej w Bydgoszczy prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że przed oddaniem głosu w najbliższych wyborach samorządowych warto zastanowić się nad ideowością kandydatów.

"PO ma sojuszników lewaków"

"Można być przedstawicielem w sensie ideowym lewicy, centrum, prawicy, i to jest wybór każdego człowieka, to jest różnica, która zawsze występuje w demokracji. Ale można zadać także i inne pytanie, mianowicie: czy ten wybór ma charakter koniunkturalny, czy niekoniunkturalny, czy on jest stały czy niestały" - mówił Kaczyński.

"Weźcie państwo taką partię, która przed lat już dzisiaj prawie 18 (...) organizowała się jako partia umiarkowana, konserwatywna, taka centrowo-konserwatywna, później nagle skręciła bardzo mocno na lewo, coraz bardziej, aż ku lewactwu, później nagle okazało się, (...) że ma jednak kotwicę konserwatywną, a teraz znów ma sojuszników, o których nie można powiedzieć inaczej, niż to że są po prostu lewakami" - dodał prezes PiS.

Reklama

Kaczyński krytykował w swoim wystąpieniu podejście koniunkturalne. 

"Koniunkturalizm jest rzeczą niedobrą, bo oznacza, że w gruncie rzeczy w miejsce idei wchodzą zawsze interesy. Jak ktoś nie ma prawdziwych idei, jak nie jest ideowy, to kieruje się interesami, czasem tylko własnymi, prywatnymi, czasem wąskogrupowymi, ale na pewno nie społecznymi" - zauważył prezes PiS. 

"Jeżeli mówimy o sprawach idei, to zawsze trzeba zapytać o tę ideę szczególnie istotną dla każdego, kto uczestniczy w życiu publicznym, tę która powinna być istotna dla każdego Polaka, to jest kwestia patriotyzmu, kwestia stosunku, pewnego pietyzmu wobec własnej historii. To jest kwestia także stosunku do różnego rodzaju sporów, do naszych relacji z innymi krajami, stosunku do cudzoziemców" - mówił Kaczyński podczas niedzielnej konwencji regionalnej PiS.

Jak podkreślił, stosunek do cudzoziemców "nie musi być oczywiście wrogi, czy zły". "Nie powinien taki być. Ale jest sprawa hierarchii, ordo caritatis - porządek miłowania - kogo się najbardziej miłuje, tych swoich, czy tych innych" - powiedział prezes PiS.

Dwie oceny historii

Podczas swojego wystąpienia lider PiS poruszył temat historii 1939 r. Jak mówił są dwie jej oceny - polska i niemiecka. "Czyli z jednej strony Polska, z drugiej strony Niemcy Hitlera i Goebbelsa. I tak jakby były równe" - zauważył prezes PiS. 

"Sprawa historii, sprawa tego polskiego poglądu na historię, polskiej narracji jest tutaj niezwykle istotna" - ocenił Kaczyński.

Prezes PiS zaznaczył, że niezwykle istotny jest też stosunek do innych państw. "Polska oczywiście chce być w Unii Europejskiej, Polska chce mieć jak najlepsze stosunki z sąsiadami. To jest normalne, bo to jest najlepsza, optymalna sytuacja dla każdego państwa" - podkreślił Kaczyński.

Zaznaczył jednocześnie, że "to nie może oznaczać gotowości do podporządkowywania się". "Gotowości do tego żeby uznać status naszego kraju za status kraju w gruncie rzeczy zależnego. Takiego, którego suwerenność jest tak naprawdę tylko pozorem, który w różnych bardzo ważnych sprawach (...) musi przyjmować racje, a przede wszystkim interesy innych; interesy w najróżniejszych dziedzinach począwszy od interesów politycznych a skończywszy na interesach ekonomicznych" - zaznaczył.

"Powtarzam: patriotyzm w tych obydwu rozumieniach, w tych obydwu sferach jest rzeczą niezwykle ważną" - podkreślił lider PiS.

Kaczyński zwrócił uwagę na patriotyzm lokalny "dotyczący miasta, ziemi". "Ten patriotyzm to też coś ogromnie istotnego, coś co musi budować, musi budować postawę dobrych polityków. Dobrych polityków to znaczy takich, którzy służą dobru wspólnemu" - oświadczył. 

"PiS reprezentuje politykę czynną"

Kaczyński pytał w swoim wystąpieniu, w czyim interesie było prywatyzowanie przedsiębiorstw państwowych w Bydgoszczy i województwie kujawsko-pomorskim."Ten wybór, który tutaj niedługo zostanie dokonany, to będzie wybór między tymi dwoma opcjami, możliwościami, dwoma sposobami rozumienia polityki: czy utrwalać pozycję miejscowych elit, powiedzmy sobie jakości, której nie chcę tutaj określać, bo zaraz proces, a wiadomo jakie mamy sądy, ale nad którą można się zastanowić, czy też interes mieszkańców, społeczeństwa, wspólnoty. Bo trzeba budować wspólnotę także w oparciu o historię, o dobrą polską świadomość historyczną" - podkreślił prezes PiS.

"Partia, która reprezentuje w sposób konsekwentny politykę czynną jest w Polsce jedna - ona się nazywa Prawo i Sprawiedliwość" - dodał.

"Zwyciężymy!"

Kaczyński mówił podczas niedzielnej konwencji regionalnej PiS, że jego partia jest "trwała, jeśli chodzi o swoje wartości, idee, jest patriotyczna - we wszystkich wymiarach - jest za czynną polityką społeczną, czynną polityka gospodarczą, docenia rolę państwa, ale jednocześnie docenia rolę wolności, wolnego rynku".

Prezes PiS ocenił, że jeśli chodzi o kandydatów w Bydgoszczy, to jest tylko jeden kandydat, który "personifikuje właśnie ten kierunek działania". "I to nie słowem ale czynem, wieloletnią działalnością. Wielokrotnie był uznawany na tej ziemi za najlepszego posła - nawet przez naszych wrogów (...). Tym kandydatem jest poseł Tomasz Latos" - podkreślił Kaczyński.

"Jeżeli ktoś chce dobrej zmiany, jeżeli ktoś chce, by państwo polskie nie było tylko po to, żeby pewna, w specyficznym procesie wyłoniona, elita, która Polskę - powiedzmy sobie - traktuje w specjalny sposób, miała dobrze, to musi poprzeć Prawo i Sprawiedliwość, musi poprzeć Tomasza Latosa" - oświadczył prezes PiS.

"Dlatego do końca tej kampanii trzeba pracować, pracować i jeszcze raz pracować i wierzyć, wierzyć i jeszcze raz wierzyć, wierzyć w zwycięstwo" - oświadczył Kaczyński.

Zebrani na konwencji zaczęli krzyczeć: "zwyciężymy!". Kaczyński przyłączył się do tych okrzyków i również stwierdził: "zwyciężymy".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy