Reklama

Kielce: Komitet SLD - Lewica Razem z listą "społeczników" do rady miasta

35 osób znalazło się na listach wyborczych Komitetu SLD - Lewica Razem, w wyborach do Rady Miasta Kielce. Jak podkreślił szef miejskich struktur sojuszu Marcin Chłodnicki, to lista "społeczników" – połowa kandydatów to osoby bezpartyjne.

Chłodnicki, który ma być też kandydatem lewicy na prezydenta Kielc, poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że listy zostały już zarejestrowane. "W ciągu tygodnia zebraliśmy bez mała 2 tys. podpisów. Mamy komplet, czyli 35 osób, które będą pracowały i reprezentowały elektorat centrolewicowy w Kielcach. Liczymy na zdobycie co najmniej sześciu mandatów" - opisywał zaznaczając, że listy komitetu SLD - Lewica Razem to "listy społeczników".

"Społecznikowsko, lokalnie, apolitycznie"

Jak wyliczał, 51 proc. kandydatów stanowią kobiety, a 58 proc. osób to ludzie, którzy po raz pierwszy startują w wyborach na radnych. 50 proc. kandydatów to osoby bezpartyjne. "To pokazuje, jak bardzo wybory samorządowe z naszej strony zostały potraktowane właśnie w sposób społecznikowski, bardzo lokalny, apolityczny, apartyjny" - podkreślił Chłodnicki. "Na listach nie ma żadnych celebrytów. To są nazwiska ludzi, którzy od dawna pracują na osiedlach, w swoich okręgach" - mówił Chłodnicki.

Reklama

Chłodnicki, który jest obecnie radnym miejskim, będzie pierwszy na liście w okręgu nr 4 (Osiedla: KSM i Barwinek). Kandydują tu m. in. działaczka społeczna z Bukówki, Bożena Sieczka oraz wykładowca akademicki, Marek Świeca.

Liderką listy w okręgu nr 1 (Śródmieście, Sady, Szydłówek) jest działaczka lewicowa, feministka i przewodnicząca stowarzyszenia STOP Stereotypom Małgorzata Marenin. Jednym z kandydatów jest tu społecznik z os. Bocianek, członek rady rodziców w jednej ze szkół, Artur Pękala. Z pierwszego miejsca w okręgu nr 2 (Ślichowice, Czarnów, Niewachlów, Herby) startuje lekarz stomatolog, b. radny SLD Oleg Magdziarz. Wśród kandydatów znalazł się przewodniczący kieleckiej rady seniorów, działacz sportowy Andrzej Ordysiński.

Listę w okręgu nr 3 (Osiedla: Świętokrzyskie, Na Stoku, Uroczysko) otwiera obecna radna sojuszu Joanna Grzela. Tu kandyduje m.in. przedstawiciel Ruchu Społecznego Kieleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Igor Zwolański. W okręgu nr 5 (dzielnice: Białogon, Podkarczówka, Pakosz) pierwszy na liście jest działacz spółdzielczy i przedsiębiorca, Przemysław Chmiel.

Debata Chłodnicki-Wenta

Kandydat komitetu SLD - Lewica Razem na prezydenta Kielc wezwał do publicznej debaty, planującego start w wyborach z własnego komitetu Projekt Świętokrzyskie, europosła wybranego z listy PO Bogdana Wentę.

Chłodnicki zaznaczył, że chce debatować z Wentą, bo ten nie pojawił się na organizowanej w niedzielę debacie osób, które zadeklarowały swój start w wyborach na prezydenta Kielc (w spotkaniu wzięło udział troje z szóstki potencjalnych kandydatów). "Bogdan Wenta, który zapowiadał, że przyjdzie na debatę w ostatniej chwili 'uciekł z boiska'. Dlatego chciałem publicznie wezwać pana Bogdana Wentę do debaty na kieleckim rynku, 'jeden na jeden" - podkreślił.

"Za totalnie skandaliczne uważamy uciekanie od debaty o Kielcach - pomiędzy kandydatami na prezydenta miasta. Wyborcom zwyczajnie się to należy. Nie można przeprowadzić kampanii wyborczej jedynie w taki sposób, że zainwestuje się kilkaset tysiące złotych w wywieszenie kilkudziesięciu dużych bilbordów w mieście. Muszą padać konkrety, musi toczyć się rozmowa" - podkreślił Chłodnicki.

"Wenta bez oficjalnego zaproszenia"

Danuta Papaj, pełnomocnik wyborczy Komitetu Wyborczego Wyborców Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty, powiedziała PAP, że o pełnej kampanii i udziale w debatach będzie można mówić dopiero wówczas, gdy kandydatura Wenty zostanie oficjalnie zarejestrowana. "Uważam, że debaty powinny być szerokie, czyli dotoczyć wszystkich kandydatów. Na razie nie wiadomo, ilu ich jest" - dodała. Zaznaczyła, że z oficjalnymi kandydatami komitet Wenty będzie debatował na temat przyszłości Kielc.

Odnosząc się do niedzielnego spotkania, Papaj zaznaczyła, że komitet Wenty nie dostał nawet oficjalnego zaproszenia do udziału od jego organizatorów, a informację o miejscu debaty przesłano za pomocą wiadomości sms.

Kandydaci na prezydenta

Do tej pory, poza Chłodnickim i Wentą jeszcze cztery osoby zadeklarowały start w jesiennych wyborach na prezydenta Kielc. To: bezpartyjny prezydent miasta Wojciech Lubawski (z poparciem Zjednoczonej Prawicy oraz Stowarzyszenia Samorząd 2002, któremu szefuje); przewodniczący świętokrzyskiej PO, poseł Artur Gierada (kandydat Koalicji Obywatelskiej); miejski radny, prezes stowarzyszenia "Czas na Kielce", Krzysztof Adamczyk (popierany przez PSL); poseł niezrzeszony, lider stowarzyszenia "Skuteczni" Piotr Liroy-Marzec (z poparciem partii "Wolność").

Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy