Reklama

​Sondaże we Francji: Marine Le Pen może nie wejść do drugiej tury

Najnowsze sondaże prezydenckie we Francji przynoszą złe wieści dla liderki Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Furorę kosztem jej notowań robi publicysta Eric Zemmour. 63-latek nazywany jest przez media "francuskim Trumpem".

W sondażu pracowni Elabe liderem jest obecnie urzędujący prezydent - Emmanuel Macron z poparciem na poziomie 23 proc. Marine Le Pen zajmuje drugie miejsce z wynikiem 19 proc., a po piętach depcze jej kandydat niezależny - Eric Zemmour z 15-procentowym poparciem. Widać jednak wyraźnie, że w ostatnich tygodniach poparcie dla Le Pen spada a dla Zemmoura rośnie.

W badaniu Harris-Interactive Zemmour już wygrywa z liderką Zjednoczenia Narodowego jednym punktem procentowym (17 do 16 proc.). Liderem pierwszej tury pozostaje Macron (23 proc.).

O wejście do drugiej tury powinien powalczyć także wyłoniony w prawyborach kandydat Republikanów. Ich faworyt Xavier Bertrand we wspomnianych wyżej sondażach ma poparcie na poziomie 12-14 proc.

Reklama

Szykuje się więc pojedynek liberalnego Macrona z najsilniejszym kandydatem prawicy. Nic nie wskazuje na to, by do drugiej tury miał wejść przedstawiciel lewicy.

Eric Zemmour - przeciw migrantom, za Putinem

Eric Zemmour to publicysta występujący w radiu, telewizji, ma także swoją stałą rubrykę w "Le Figaro". Słynie z ostrych wypowiedzi na temat migrantów. "Żadne miasteczko, żadna francuska wioska nie ochroni się przed dzikimi gangami z Czeczeni, Kosowa, Maghrebu czy Sahelu, które kradną, gwałcą, plądrują, torturują i zabijają" - pisał w swojej książce i przestrzegał przed "islamizacją francuskich ulic".

Na początku października Zemmour wyraził poparcie dla polskiego rządu w sporze z Komisją Europejską o praworządność. "Wspieram polski naród i rząd w ich utrzymywaniu autonomii oraz porządku prawnego" - podkreślał.

Zemmour ciepło wypowiada się także na temat Władimira Putina, który, jego zdaniem, "utrzymuje porządek w państwie". Chce, by Francja była dyplomatycznym "pomostem" między Polską a Rosją.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 10 kwietnia 2022 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marine Le Pen | Emmanuel Macron | Eric Zemmour | Francja | sondaże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy