Reklama

Jest pierwszy sondaż, w którym Le Pen pokonuje Macrona w drugiej turze

50,5 proc. dla Marine Le Pen i 49,5 proc. dla Emmanuela Macrona - to wynik sondażu pracowni AtlasIntel, będący prognozą drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji. Jest to pierwsze badanie w trwającej kampanii wyborczej, w którym liderka Zjednoczenia Narodowego wyprzedziła obecnie urzędującego prezydenta.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Wszystko wskazuje na to, że do drugiej - zaplanowanej na 24 kwietnia - wejdą Emmanuel MacronMarine Le Pen.

W ostatnich tygodniach na fali wznoszącej jest liderka prawicowego Zjednoczenia Narodowego, która błyskawicznie odrabia stratę do obecnego prezydenta Francji. Przeprowadzony między 4 a 6 kwietnia sondaż AtlasIntel jest pierwszym, w którym Le Pen wyprzedziła Macrona. Pozostałe dają temu drugiemu przewagę od 4 do 6 punktów procentowych.

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone na 1946 dorosłych Francuzach. Błąd statystyczny wynosi od 0,6 do 2,2 proc. - podano.

AtlasIntel chwali się, że jest pracownią, która najtrafniej przewidziała wyniki podczas wyborów w USA w 2020 roku.

Skąd tak dobra passa Marine Le Pen? Komentatorzy wskazują, że w kampanii skupia się na problemach "zwykłych Francuzów" i mówi przede wszystkim o rosnących cenach gazu, prądu, benzyny czy produktów spożywczych. Postuluje zerowy VAT na część produktów i podatkowe uderzenie w firmy energetyczne. Le Pen chce także obniżenia wieku emerytalnego dla części Francuzów do 60. roku życia - podczas gdy Macron postuluje jego podwyższenie.

Ponadto Le Pen korzysta z kłopotów swojego konkurenta, któremu zarzuca się arogancję i oderwanie od problemów wspomnianych "zwykłych mieszkańców". Do tego doszła nowa afera związana z płaceniem łącznie setek milionów euro firmom consultingowym przez francuski rząd, na czele z amerykańską McKinsey.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy